Lübnan’a İnsani Yardım Gönderen Ülkelerin Başında Fas Geliyor

Fas, Lübnan’a gönderilen insani yardımlarda ABD’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Arap ülkelerini geride bıraktı. 4 Ağustos’ta Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından Lübnan’a yardım uçakları yerleştiren ülkeler arasında Rabat – Fas, toplam 18 uçakla birinci oldu.

Fas, Lübnan’a insani yardım konusunda ABD’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Arap ülkelerini geride bıraktı.

Kral Muhammed VI, Fas’ın Lübnan halkıyla dayanışmasını ifade etmek için 6 Ağustos’ta Lübnan’a tıbbi ve insani yardım içeren sekiz uçuş emri verdi.

Patlamadan iki gün sonra gerçekleşen birincil sevkiyat, COVID-19 müdahalesi için 295 ton temel gıda maddesi, 10 ton tıbbi ekipman ve 11 ton özel ekipman taşıdı.

Fas ayrıca hastaneler için çadır ve battaniyelerin yanı sıra ilk yardım ilaçları, konserve gıda, süt tozu, yağ, şeker ve daha fazlasını içeren gıda ürünlerini bağışladı.

Fas’ın yardımı, Lübnan’ın Fas Büyükelçisi Ziad Atallah’ın yanı sıra birkaç Lübnanlı ünlüden övgü ve minnetle karşılandı. Atallah, Kral VI.Muhammed’in girişiminin “Lübnanlıların kalpleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve doğru zamanda geldiğini” söyledi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Ali Al Mawla Safir, Fas’ın Beyrut’ta yaşanan trajedinin ardından ülkeye yardım için gönderdiği “cömert” yardım için “derin şükran ve saygılarını” dile getirdi.

Safir ayrıca, Lübnan’ın Fas’ın yardımını 4 Ağustos patlamasının ardından ülkenin gördüğü en önemli eylemlerden biri olarak gördüğünü söyledi.

Fas Kralı ayrıca, kurbanların sayısı arttıkça tıbbi operasyonların desteklenmesine yardımcı olmak için Beyrut’ta bir askeri sahra hastanesi kurulmasını emretti. Bugün 10 Ağustos’ta faaliyete başlayan sahra hastanesi, 45’i çeşitli uzmanlık alanlarından olmak üzere 150 profesyonelden oluşmaktadır.

Bunlar solunum cihazları, cerrahlar, travmatologlar, KBB’ler, göz doktorları, yanık tedavisi personeli, beyin cerrahları, çocuk doktorları ve eczacıları içerir.

Lübnan ordusunun başı General Joseph Aoun, Beyrut limanı yakınlarındaki Fas hastanesini ziyaret etti. Mağdurlara tıbbi yardım sağlayan Fas ekiplerine minnet ve takdirlerini ifade etti.

Beyrut Valisi Marwan Abboud’un aktardığına göre el-Marsad’ın aktardığına göre, Beyrut’taki patlama 220 kişinin canına mal oldu ve 110 kişinin kayıp olduğunu söyledi. Diğer raporlar 160’ın üzerinde ölü sayısının olduğunu gösteriyor. Yaralı sayısı ise 6.000’e yaklaştı.

Bakan: Fas Ürünleri, Avrupa’da Sanayisinde Rekabet Edebilir

Rabat – Fas Sanayi Bakanı Moulay Hafid Elalamy Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fas’ın endüstriyel rekabetçilik ve üretim bulmacasının “önemli” bir parçası olabileceğini söyledi.

Euronews ile 17 Haziran’da yaptığı röportajda, “Açıkça dışarıda yapılanların bir kısmını geri kazanarak Avrupa’yı daha da rekabetçi hale getirmek için kullanılabilecek önemli üretim ve mühendislik kapasitelerine sahibiz” dedi.

Elalamy, Avrupa’nın kendi başına kapanmaması gerektiğini, daha ziyade piyasa rekabetçiliğini artırmak için uzun vadeli güvenilir ortaklarını genişletmesi gerektiğini vurguladı.  Yer değiştirme olmalı.  Özellikle Asya’da çok fazla yer değiştirme oldu.  Bugün, bu ortaklığı karşılıklı olarak faydalı olacak şekilde birlikte inceleyebiliyoruz ”dedi.

Elalamy, COVID-19 salgını sırasında Fas’ın Avrupa’ya yüz maskeleri ihracatı örneğini Kuzey Afrika ülkesinin Akdeniz’de rekabet gücünü artırma potansiyelinin kanıtı olarak sundu.

İç pazarın Nisan ayında talebini karşılayan Fas, Avrupa’daki sert ülkelerden başlayarak yüz maskelerinin ihracatına izin verdi.  Şu anda Avrupa’ya en az 16 Fas şirketi maske ihraç ediyor ve 24 şirket 9 Haziran itibariyle dünya çapında 18.5 milyon maske ihraç etti. 

Kral Muhammed VI’nın salgını sırasındaki stratejik kararları devam ederek, Elalamy Fas’ın yerli üretim ve pazar arzının etkin düzenlenmesi ile kendini sürdürme yeteneğini gösterdi.

 “Tedarik konusunda çok net talimatlarımız oldu.  Fas’ta hiçbir şey yoktu.  Dünya çapında boş raflar gördüğümüz için şaşırdık.  Fas’ta durum böyle değildi, çünkü bu seviyeye gerekli araçları koyduk ”dedi.

Fas, salgının başlangıcından bu yana yeterli gıda ve enerji stokunu korudu ve Fas ürünlerinin uluslararası pazarlardaki uygun fiyatları sayesinde 2020 yılının ilk beş ayında tarımsal ihracatını % 8 artırdı.

Sanayi bakanı ayrıca Fas’ın yeni pazara proaktif adaptasyonunun pandeminin getirdiği talepleri vurguladı.

Maskeler ve hidroalkolik jel ürettik ve yedi günde bir etanolat tesisi kurduk. Ayrıca çok yüksek seviyeli suni solunum maskeleri yaratıldı.  Yenilikçi kapasiteleri ve çok yüksek mühendislik yetenekleri olan ve onları daha da desteklememizi teşvik eden bir Faslı gençliği şeffaf bir şekilde keşfettik ”dedi.

Bakan, Fas’ın birçok Afrika ülkesine “rekor sürede” tıbbi yardım gönderme operasyonunu gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Afrika ülkelerine “önemli miktarlarda maske, jel, koruyucu siperlik, hijyen kapağı, tıbbi önlük ve ilaç” sağlama girişimi, Fas’ın yalnızca kendisini değil aynı zamanda müttefiklerine daha önce benzeri görülmemiş bir pandemi sırasında destek sağlama kapasitesinin de bir kanıtıdır.

Geçen ay Elalamy, COVID-19’un Fas’ın genellikle ithal ettiği ürünlerin çoğunu yerel olarak üretebileceğini gösterdiğini vurguladı – Faslıların sadece “becerilerinin ve yeterliliklerinin farkında olmaları” gerekiyor.

Sanayi bakanı 15 Mayıs’ta, “Dürüst olmak gerekirse, yıllardır birkaç sektörü izliyorum, ancak salgın sırasında neler başarabileceğimizi hiç hayal etmemiştim” dedi.

“Ülkenin yüksek vasıflı işçilere sahip olmadığını düşünen işadamları ve ithal edilen tüm ürünlerin daha kaliteli olacağına inanan insanlarla bir tartışma yapardım” diye devam etti, bu tür kalıplara aykırı örnekler verdi.

“Ürettiğimiz ve birçok [Faslı] eleştirdiği yüz maskeleri, evrensel tıbbi standartlara saygı duyduklarını belirten yabancılar tarafından test edildi.” Dedi. 

“Kendimize inanmadan önce her zaman dış onay almamız gerekiyor mu?”

Temsilciler Meclisi’ndeki konuşmasının sonunda Elalamy, Faslıları yeteneklerine inanmaya ve çok çalışmaya davet etti: “Önümüzdeki aylarda ve yıllarda izlememiz gereken yol çok önemli.” Dedi.

Fas’ta Dünya Çapında 18,5 Milyon Yüz Maskesi İhracatı

Rabat – Fas Sanayi Bakanlığı, Bakanlığın 21 Mayıs’ta ihracatına izin vermesinden bu yana Fas’ın 11 ülkeye 18.5 milyondan fazla koruyucu yüz maskesi ihraç ettiğini duyurdu.
Bakanlık, basın açıklamasında 69 şirketin koruyucu yüz maskeleri ürettiğini, dokuma kumaştan yapılmış,% 23’ü dokunmamış malzemeden yapılmıştır.

İç pazarın talebini güvence altına alan Fas, Avrupa’ya yapılan ihracattan başlayarak yüz maskeleri ihracatına izin verdi. Bakanlığa göre, ihraç edilen maskelerin yaklaşık% 33,6’sı Fransa’ya, bunu% 28,5 ile Portekiz ve% 14,6 ile İspanya’ya gitti.

Avrupa’ya ek olarak, Afrika ülkeleri de Fas ürünlerinden yararlandı. Alıcı Afrika ülkeleri arasında Cezayir, Moritanya ve Senegal bulunmaktadır. Meksika ve Suudi Arabistan da Fas maskeleri ithal etti. Koruyucu maskelerin ihracatı hem Fas ürünlerinin sertifikalı kalitesine olan güveni hem de kişisel koruyucu ekipman üretimi sektörü için güçlü bir geliştirme fırsatını temsil ediyor ”dedi.

Faslı mahkumlar yerel pazara ürün tedarik eden ve maske ihraç eden şirketlere ek olarak, Fas pazarına arzda da katkıda bulunuyorlar. Cezaevi Yönetimi ve Yeniden Entegrasyon Genel Komisyonu’na (DGAPR) göre, tutuklular günde 20.000’den fazla maske yapıyorlar.

Kuzey Rif bölgesindeki Taounate’deki eğitim ve entegrasyon merkezlerindeki Faslı kadınlar da günde 1.500 yüz maskesi üreterek ulusal kampanyaya katkıda bulundular. Şimdiye kadar 33.000’den fazla yüz maskesi ürettiler.

Fas Sanayi Bakanı Moulay Hafid Elalamy Mayıs ayı başlarında ulusal stokta en az 15 milyon maskeyi korumanın önemini vurguladı.

Elalamy, ulusal hisse senedi bu kotayı karşıladığı sürece Fas’ın maskeleri ihraç etmeye devam edeceğini söyledi.

‘TRAVEL DAİLY NEWS: SPOTLAR SALGIN SONRASI TURİZM İÇİN FAS’IN ÜZERİNDE

Gezi haber merkezlerinin yanı sıra Travel News Daily, ziyaretçilerin Marakeş yakınlarındaki Ouzoud Şelaleleri ve Tanca’daki Herkül Mağaraları’nı düşünmelerini öneriyor.

Rabat – Uluslararası seyahat web sitesi “ Travel Daily News ”, bir kez COVID-19 pandemi düşkünlüğü ve uluslararası seyahat kolaylığı kısıtlamalarının turistlerin akın ettiği en önemli yerlerden biri olan Fas’ı seçti .

“Ülke doğa tarafından kutsanmış,” diye yazdı outlet, Fas’ın “harika” sahil şeridi, dağları ve Sahra çölüne açılan bir kapı olarak konumunu anlatıyor. 

Outlet, Mekke yakınlarındaki UNESCO Dünya Mirası Listesi olan ve Mauretania’nın Berberi krallığının eski başkenti olarak kabul edilen Volubilis’in Roma kalıntılarını vurguladı .

Yüksek Atlas veya Rif dağları da ziyaretçilerin “doğa arasında yürüyüş yapabileceği veya doğa yürüyüşü yapabileceği” en iyi turistik yerlerdir. Plaj tatilini tercih eden turistler, “sakin, uykulu bir sahil kasabası” olan Essaouira’da sörf yapabilir veya yüzebilirler.

“Ya da kumullarında sörf yapabilir, develerde gezintiye çıkabilir ya da kamplarda Sahra çölünde bir gece geçirmenin keyfini çıkarabilirsiniz,” dedi.

Marakeş, yerli turistleri genişleyen medinasına (eski şehir) ve bitişik çöllere çekmek için harekete geçerken , yabancı ziyaretçiler de gözlerini koyu sarı şehre yerleştirmelidir. 

Turistler ayrıca Casablanca’nın “birçok Hollywood filminde yer alan” ekonomik merkezini de düşünmelidir. İkonik II. Hasan Camii: “Dua etmek için değilse, sadece 10.000’den fazla zanaatkârı tamamlayan harika mimariye bakmak için.” tavsiye edilir.

Fas’ın en büyük medinasında geçen labirent benzeri Fez sokakları, kaybolmaktan korkmayan daha maceracı turistler için harika. Fez cömertçe muhteşem Fas mimarisi ile donatılmış, büyük sosyal medya fotoğraf ops için yapabileceğiniz karmaşık oyma kapıları vurguladı.

Gezi haber merkezlerinin yanı sıra Travel News Daily, ziyaretçilerin Marakeş yakınlarındaki Ouzoud Şelalelerini ve Tangier’deki Herkül Mağaralarını düşünmelerini öneriyor.

Azilal’daki Ouzoud Şelaleleri, Afrika’daki en yüksek ikinci şelaleyi içeriyor ve kaskadları “Fas’ın en ünlü yerlerinden biri” haline getiriyor.

Outlet, yabancıların Marakeş’ten şelalelere bir rehber olmadan kolayca seyahat edebileceğini, ancak tur operatörleri de eğlenceli bir günlük gezi için şelaleleri ziyaret edebileceklerini söylüyor.

Kuzeyinde, Cape Spartel’deki Herkül Mağaraları, turistler arasında Roma mitolojisinin gizemini ve heyecanını çağırırken popülerdir.

“Efsaneye göre Herkül 11. işini yapmadan önce mağarada uyudu, Hesperides bahçesinden elma aldı,” diye paylaşıyor.

Fas’ın turizm sektörü COVID-19 pandemisinden ağır bir darbe aldı, ancak ülkenin Turizm Bakanlığı ve tek tek şehirler yerel ekonomileri canlandırmak ve tekrar sektöre geri dönmek için kilitlenme sonrası planları planlıyorlar . 

Fas COVID-19 Teşhis Kiti Uluslararası Onay Kazandı

Rabat – Rabat merkezli bir araştırma ve geliştirme kurumu olan Fas İleri Bilim, İnovasyon ve Araştırma Vakfı (MAScIR), Fas tarafından tasarlanan ilk% 100 COVID-19 teşhis kitini oluşturdu ve uluslararası doğrulamasını sağladı.

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri (FAR), Kraliyet Jandarması ve Paris’teki Pasteur Enstitüsü bu seti test etti ve onayladı.

Vakfın 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, MAScIR’in moleküler teşhis kitlerinin geliştirilmesinde 10 yıllık tecrübesi var ve pandeminin başlangıcında yeni koronavirüs patojeni için bir RT-PCR teşhis testi geliştirmek için bir operasyon başlattı.

MASCIR, laboratuvarlarında teşhis kitini geliştirdikten sonra, kurumun etkinliğini ve güvenilirliğini belirlemek için kiti hem ulusal hem de uluslararası biyolojik ve virolojik merkezlerde bir dizi doğrulama sürecine sundu.

FAR, Kraliyet Jandarması, Ulusal Hijyen Enstitüsü, ulusal laboratuvarların yöneticileri ve bilim insanlarına, ve İlaç ve Eczacılık Müdürlüğü (DMP), çeşitli vakıflar, kamu yetkililerine, özellikle de içişleri, ekonomi ve sağlık bakanlıklarına, projeye verdikleri destek için teşekkür etti,

MASCIR, araştırmacıları Fas yapımı COVID-19 teşhis kitlerinin geliştirilmesine aktif olarak katılan Kazablanka Üniversite Hastanesi’ne de şükranlarını dile getirdi. Üniversite ayrıca Rabat, Kazablanka, Marakeş ve Meknes’teki laboratuvarlarını da projeye açtı.

Doğrulama testlerinin sonunda, Fas COVID-19 test kiti, FAR, Kraliyet Jandarma ve Paris Pasteur Enstitüsü de dahil olmak üzere onaylı ulusal ve yabancı laboratuvarlardan doğrulama aldı. Tanınma,% 100 Fas tasarımının uluslararası düzeyde kullanılan COVID-19 test kitlerinin aynı seviyesine yerleştirildiğini söyledi.

MASCIR, 2007 yılında, özellikle ülkenin tıbbi ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılayan Fas’taki araştırma ve geliştirme merkezlerini teşvik etmek amacıyla kurulmuştur.

12 yılı aşkın süredir MASCIR, Afrika bölgesel seviyesinde 180 patent başvurusu yapmış, uluslararası beğeni toplayan dergilerde 650 bilimsel makale üretmiş, yerli ve yabancı sanayicilerle 100’den fazla proje yürütmüştür.

FAS ÖNÜMÜZDEKİ 90 GÜN İÇİNDE 1.8 MİLYON COVID-19 TESTİ YAPACAK

Testler, Fas’ın büyük bir COVID-19 salgınına neden olmadan ülke çapında kilitlenmeyi kaldırma stratejisinin bir parçası.

Rabat – Fas Sağlık Bakanlığı tüm Fas bölgelerinde toplu COVID-19 testi kampanyası başlattı. Kampanyanın amacı Temmuz ayı sonuna veya Ağustos ayı başında 1.790.000 test yapmak.

10-15 Mayıs tarihleri ​​arasında başlayan 90 günlük kampanya, ülkeyi COVID-19 yayılımının kontrolünü korurken ülke çapında kilitlenmeyi kaldırmaya hazırlamayı amaçlıyor .

Sağlık Bakanlığı kararı 20 Mayıs Çarşamba günü açıkladı.

Sağlık Bakanı Khalid Ait Taleb, bölgesel sağlık departmanlarının yöneticilerine hitaben yazdığı bir mektupta, “En kısa zamanda asemptomatik vakaları tespit etmek ve operasyonel bölgesel planları ayrıntılı olarak belirlemek için COVID-19 için bir test stratejisi hazırlandı.”

Bakanlar, Fas’ın mevcut epidemiyolojik durumunun, her bölgeye kabul edilen planları gerektiren çeşitli bölgesel farklılıklar ile karakterize edildiğini açıkladı.

“Mevcut kilitleme süresiz olarak uzatılamaz. Ulusal bir komite kaldırma stratejisini hazırlıyor ”dedi.

Kitle testi kampanyası , hiç veya hafif semptomları olmayan COVID-19 hastalarının erken saptanmasına izin vermeli ve böylece bulaşma sürelerini azaltmalı ve pandeminin yayılmasını içermelidir.

Yeni strateji, Fas laboratuvarlarını art arda 90 gün boyunca ortalama 20.000 günlük COVID-19 testi yapmaya yönlendirecek. Mevcut test sıklığı günlük yaklaşık 5.000 testtir.

Testi artırmak için, Sağlık Bakanlığı ülke çapında bir dizi laboratuvar donatıyor . Önceki hafta, üç yeni laboratuvar COVID-19 testleri yapmaya başladı.

Bakanlık ayrıca uzak bölgelerde test yapmak için mobil laboratuvarlar gönderiyor .

Yeni laboratuvarlar sadece daha fazla test yapmakla kalmayacak, aynı zamanda sonuçlarını hızlandıracak. COVID-19 hastaları şu anda test sonuçları almadan önce üç ila beş gün beklemektedir, ancak yeni tesisler 24 saatten daha kısa sürede hızlı sonuçlara izin verecektir.

İSPANYOL MİLLETVEKİLLERİ VE YETKİLİLER FAS’IN COVID-19 İLE MÜCADELE ÇABALARINI TAKDİR ETTİ

Milletvekillerine ve AB’ye ek olarak, İspanyol medyası da Fas’ın çabalarını ve COVID-19’un yayılmasını içerecek önlemlerin etkinliğini memnuniyetle karşıladı.

Rabat – Bir grup İspanyol milletvekili ve politikacı, Fas’ın COVID-19 salgınını hafifletme çabalarına övgüde bulundu ve özellikle büyük ölçekli yerli koruyucu maske üretimini vurguladı.

İspanyol siyasetçi Juan Segovia, 3 Mayıs’ta Kuzey Afrika ülkesinin günde beş milyon maske üretmeyi başardığını vurgulayarak Fas’ın önleyici tedbirlerine genel bakışını tweetledi.

Yetkili, İspanya’nın komşusunu halk sağlığı kriziyle mücadele konusundaki muazzam çabaları için kabul etmenin adil olduğunu söyledi.

Segovia , Atalyar tarafından yayınlanan ve İspanya’nın senatosu Dışişleri Komitesi başkanı Antonio Gutierrez Limones’den alıntı yaparak, koronavirüsün yayılmasına karşı yaptığı eylemlerden dolayı Fas’ı övdü.

Limones, krizin Fas hükümetinin ve hükümdarı Kral VI. Muhammed’in krize karşı etkili yönetimini gösterdiğini söyledi.

Limanlar ayrıca Fas’ın hava ve deniz yolculuğunu askıya alma kararını ve COVID-19’un yayılmasını sınırlamak için acil bir durumun derhal ilan edilmesini alkışladı .

“Fas, iki haftada tamamlanan 700 yatak kapasitesiyle Afrika’nın en büyük sahra hastanesini başlattı ve bugüne kadar 83 milyondan fazla maske üretildi” dedi.

Milletvekili ayrıca İspanya-Fas işbirliğinden ve düzensiz göç, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede ortak çabalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Politikacı kral VI. Muhammed’in Afrika’ya olan bağlılığından bahsetmeyi, hükümdar ve diğer iki Afrika devlet başkanı arasındaki telefon görüşmesini hatırlamayı unutmadı.

Kral Senegalli Cumhurbaşkanı Macky Sall ve Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Dramane Ouattara ile 13 Nisan’da Afrika’daki COVID-19’un evrimi ve salgının etkilerini tartışmak üzere bir telefon görüşmesi yaptı .

Fas hükümdarı, kıtadaki ülkelere COVID-19 salgınlarını yönetmenin çeşitli aşamalarında yardım etmek için bir “operasyonel çerçeve” oluşturma amaçlı bir Afrika girişimi önerdi.

Limones, Kral’ın girişimiyle ilgili olarak “bu salgının belası, Fas hükümdarının Güney-Güney işbirliği çerçevesinde Afrika ülkelerine olan sağlam ve kalıcı bağlılığını durdurmadığını” belirtti.

“VI. Muhammed, kıtanın farklı ülkelerinin devlet başkanlarını, koronavirüs ile başa çıkmak için deneyim ve iyi uygulama alış verişine dayanan ortak, yalnız ve pragmatik bir girişim kurmaya çağırdı” dedi.

İspanya Milletvekilleri Kongresi üyesi ve İspanya Halk Partisi üyesi Eloy Suarez Lamata, Fas’ın COVID-19 salgınını yönetme kararlılığını da tebrik etti.

“Fas Krallığı hızlı hareket etti, deniz ve kara sınırlarını kapattı, sıhhi bir acil durum ilan etti ve bu da birçok hayat kurtardı. Etkin bir şekilde hareket eden bir hükümet. Tebrikler, ”diye yazdı.

Fas’a yönelik olumlu İspanyolca sözler, yakın zamanda Fas’ın yeni virüsün yayılmasına karşı hızlı eylemlerine övgüde bulunan Avrupa Birliği’nden benzer açıklamaları yineliyor.

AB sözcüsü Peter Stano 29 Nisan’da Kuzey Afrika ülkesinin tıbbi, ekonomik ve sosyal sonuçları dikkate alarak koordineli bir şekilde çabalarıyla “hızlı ve etkili” tepki verebildiğini söyledi.

FAS’IN EN SEVİLEN RAMAZAN LEZZETLERİ

Kutsal Ramazan ayı, iftar masasına keyifli renk ve çeşitlilik katacak lezzetleri denemek için bir fırsat.

Fas – Ramazan ayı boyunca dünya çapındaki Müslümanlar, gün batımından hemen sonra iftar yemeğinde en sevdikleri yiyecek, hamur işleri ve içeceklerden oluşan oruçlarını kırmayı dört gözle bekliyorlar.

Ramazan Müslümanlar için en kutsal ay olarak kabul edilir . Bu, manevi bir disiplin zamanı, kişinin Allah ile ilişkisinin derin tefekkürü, dua, artan yardım,cömertlik ve Kur’an olmalıdır.

Aynı zamanda kutlama, sevinç ve sevdiklerinizle zaman geçirme zamanıdır. Bunu başarmanın en iyi yolu, ortak yemeklerle iftar masasının üstündeki orucun kırılmasıdır.

Ramazan’ın iftar masası tüm dünyada değişirken, Fas’ın mercimek ve domates çorbası veya Chebakia ve Briwat gibi “Harira” tatlıları ve Meloui ve Msemen gibi lezzetli hamur işleri ile ünlüdür .

Birçok Faslı kadın, bu kutsal ay boyunca mutfakta özellikle aktif ve yenilikçi olma eğilimindedir, boş zamanlarını yeni yemekleri denemek veya sıfırdan yeni yemekler icat etmek için harcıyor. Bunu ülkenin en sevilen iftar yemeklerinden bazıları;

(Bağrir) FASLI KREP

(Bağrir) FASLI KREP

Baghrir -Bağrir (Faslı krep) “bin delikli gözleme” olarak bilinir. Egzotik 1001 gece tatlılarına benziyor değil mi ?Baghrir’in hassas bir dokusu var. Hafif ve yumuşak hissettiriyor ve bu konuda en özel şey, tadını çıkarırken deneyimlediğimiz eşsiz tepesi – gözleme kombinasyonudur. Tarifte bulunan maya sayesinde, tavaya vurur vurmaz, gözleme üzerinde küçük delikler görünmeye başlar. Deneyin beğeneceksin.

Birçok Faslı, bir günlük oruçtan sonra vücuda çok ihtiyaç duyulan gücü vermek için doldurma ve besin dolu bu lezzetli yemeğin tadını çıkarır. Mihmih, iftar için ve güneş doğmadan önce yemek olan sahur için servis edilebilir.

Sellu / Zemita

Zemita “sfouf” ya da Fas “sellou” ya benziyor, ancak içeriği tamamen farklı. Zemita’nın hazırlanması biraz ekstra iş gerektirir, ancak kesinlikle buna değecektir.

Fas - Sellu / Zemita
Fas – Sellu / Zemita

Çanak, susam tohumu, fındık, badem, keten tohumu, arpa, fasulye, mısır, nohut, karpuz tohumu, kabak çekirdeği, tarçın, kavun tohumu ve daha birçok sağlıklı malzemenin bir karışımıdır. Bu doyurucu malzemeler ayrı ayrı ezilir, zeytinyağı ve bal ile karıştırılır ve üstüne susam tohumu veya badem ile servis edilir.

Kızarmış Patates Püresi

Kızarmış Patates Püresi

İftar masasına eklemek için hızlı ve lezzetli bir yemektir. Başlıca içeriği yumurta, peynir ve kuru ekmek kırıntıları ile birlikte patates püresidir. Temel malzemeleri birleştirdikten sonra, topları süt ve yumurta ile kaplamalı ve kuru ekmek kırıntılarına kapatmalısınız. Onları fırında pişirebilir veya bitkisel yağda kızartın.

Yemek, eğlenceli ve lezzetli bir iftar yemeği için gevrek ve yumuşak bir ideal karışımdır ve sahurda tamamlayıcı bir yemek olarak da servis edilebilir.

(Zaaluk) Patlıcanlı Meze

Fas-Zaaluk

Faslılar birçok tarifte patlıcan kullanmakla ünlüdür. Pişirilir, kızartılır veya “zaalouk” ta diğer sebzelerle karıştırılır. Bu salata, ailedeki herkese neşe getirecek çeşitli ve renkli iftar masası için mükemmel bir garnitür olarak peynirli toplara dönüşür.

Tek ihtiyacınız olan taze patlıcan, küçük parçalar halinde doğranmış ve soğan ve diğer baharatlarla kızartılmış. Sebze karışımı daha sonra kalın bir kıvama gelene kadar yumurta, kurutulmuş maydanoz ve ekmek kırıntıları ile birleştirilir. Daha sonra, topları toplayabilir ve her birini az miktarda peynirle doldurabilirsiniz. Bundan sonra, onları sıcak bitkisel yağda kızartırsınız.

Fas Avokadolu Milkshake

Tüm gün yiyecek ve içeceklerden uzak durduktan sonra iftar ve sehour arasında önemli miktarda sıvı almanız önemlidir, böylece vücudunuz enerjisini geri kazanabilir ve ertesi günün oruçuna hazırlanabilir.

Sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, hızlı kırıldıktan hemen sonra su içmek tavsiye edilmez. Katı, şekerli yiyeceklerle başlamak ve iftar sırasında sağlıklı meyve suları tercih etmek daha iyidir.

Avokado milkshake Fas’ta ünlüdür. İftar için mükemmel bir tercihtir çünkü doyurucu, besleyici ve yapımı kolaydır. Avokado ve sütü karıştırmanız isteğe bağlı şeker eklemeniz yeterlidir.

HARİRA

Harira, ana malzemesi mercimek olan ve oruç açmak için Ramazan ayında kullanılan bir Fas mercimek çorbasıdır.

BRİVAT

Fas-BRİVAT
Fas-BRİVAT

Bu lezzetli tatlıları denemeden Fas’tan ayrılamazsınız! Briwat derin yağda kızartılmış bir hamur işidir. Üçgen şeklindedir ve bademle doldurulur. Herhangi bir Fas yemeğini bitirmenin en lezzetli yolu bademli briouattır. Dışarıda gevrek ve içi yumuşak, bu tatlı dişi olan herkes için mükemmel bir şölen olacaktır.

ŞEBAKİA

Bir başka lezzetli tatlı olan shebakia, balla batırılmış çiçek şeklinde, kızarmış susamlı bir kurabiyedir.


FAS’TA MUTLAKA DENEMENİZ GEREKEN FAS YEMEKLERİ

Kuzey Afrika’daki Fas, kültür severleri, sırt çantalı gezginleri, macera gezginlerini, çiftleri, aileleri, yemekleri ve daha fazlasını çeken popüler bir destinasyondur. Yüksek Atlas dağlarından çöllere, sahillere kadar Fas, gezginlerin tüm duyularına uyan muhteşem bir ülkedir.

Fas’ı ziyaret ettiğinizde güzel manzaraların yanı sıra Fas yemeklerinin tadını çıkarmak bambaşka bir deneyimdir. Berber, Yahudi, Arap ve Fransız kültürlerinden etkilenen Fas yemekleri, dünyanın en iyi mutfaklarının listelerinde üst sıralarda yer alır ve …

FAS’TA FOSİL KEŞFİ: ANTİK AFRİKA NEHRİ CANAVARI ORTAYA ÇIKTI

Spinosaurus, dünyayı dolaşan en büyük avcıydı, ancak kanıtlar eski dinozorun hayatının çoğunu suda geçirdiğini gösteriyor.

Rabat – Paleontologlar, güneydoğu Fas’ta dinozor dünyasının en büyük gizemlerinden biri olan Spinosaurus hakkında daha derin bir anlayış sağlayan yeni fosiller ortaya çıkardılar. 

Fas – Alman paleontolog ve araştırmacı Nizar İbrahim , 29 Nisan’da Nature dergisinde yayınlanan Spinosaurus kuyruğundan fosil kemiklerin keşfi hakkındaki yeni araştırmaya öncülük etti .

Spinosaurus, 95 milyon yıl önce Kretase Dönemi’nde Kuzey Afrika’da yaşadı. Oldukça alışılmadık hayvan, 15 metre uzunluğa ve yedi ton ağırlığa kadar gezegeni yürüyen en büyük yırtıcı hayvan oldu. 

Kretase Dönemi boyunca, Fas’ın güneydoğu Kem Kem bölgesi, dev et yiyenlerin (T-rex ve Spinosaurus gibi) yani 12 metrelik (40 fit) Bahariasaurus, 12 metrelik (40 fit) Carcharodontosaurus’a ev sahipliği yapan dünyadaki en tehlikeli yerdi.

Bununla birlikte, paleontologlar bölgede otçullara dair çok az kanıt bulmuş ve bu tür büyük yırtıcıların birbirleriyle rekabet halinde ve minimum avla nasıl hayatta kalabileceklerine şaşkın kalmıştır.  

Paleontologlar, kara dinozorları hakkındaki önceki fikirlerin aksine, Spinosaurus’un hayatının çoğunu suda karasal avdan ziyade su ile sürdürerek geçirdiğine dair güçlü kanıtlar buldular. 

İbrahim, “Spinosaurus’un son derece uzmanlaşmış bir kuyruğu vardı – bu nehir canavarı su sütununda aktif olarak avlanmasına izin verecek itici bir yapı,” dedi.

Harvard Üniversitesi balık biyoloğu ve çalışmanın ortak yazarı biyomekanist George Lauder, bir dizi uzun sinirsel diken sayesinde Spinosaurus, diğer dinozorların aksine hızlıca su altında hareket etmesini sağlayan esnek bir kuyruğa sahipti . Laboratuar deneyleri, Spinosaurus kuyruğunun itme oluşturmak için yanal olarak hareket edebileceğini, bir timsah gibi sudan geçirdiğini gösteriyor.

Bulgular, Spinosaurus’un hem nehirleri hem de nehir kıyılarını yarı suda yaşayan bir dinozor olarak terörize ettiğini, büyük balıklar ve hatta köpekbalıkları yediğini gösteriyor. Spinosaurus hala karada hareket edebiliyordu, belki de iki yerine dört ayak üzerinde yürüyebiliyor ve orada yumurta bırakabiliyordu.

Portsmouth Üniversitesi paleontoloğu ve çalışma yazarı David Martill, “Ama suda yaşayan bir varlığa çok fazla adaptasyonu vardı” dedi. 

Kafatasının üstündeki burun delikleri ve uçtan daha da geriye, düz dipli ayak kemikleri ve pençeleri, yüzdürme kontrolü için yoğun ve kalınlaşmış kemik ve yeni keşfedilen kuyruk formu, Spinosaurus’u “en azından Nil Timsahları kadar sulu olmasını sağladı” diye ekledi.

Harvard Üniversitesi omurgalı paleontolog ve biyomekanist bir çalışma yazarı Stephanie Pierce, “keşif, kuş olmayan dinozorların karasal ortamlarla sınırlı olduğu on yıllardır süren fikirleri bozuyor” dedi. 

“Bu keşfin gerçekten dinozor biyolojisi anlayışında devrim yarattığına inanıyoruz” diye devam etti. “T. rex’i en ünlü ve heyecan verici et yiyen dinozor olarak devirebilir.”

SPİNOSAURUS BULUŞUNA GİDEN YOL

Alman paleontolog ve kaşif Ernst Stromer, ilk olarak 1912’de Sahra Çölü’nün kenarında Mısır’ın Baharia vahasında Spinosaurus’un kalıntılarını keşfetti.

FAS'TA FOSİL KEŞFİ Spinosaurus
FAS’TA FOSİL KEŞFİ Spinosaurus

Stromer, timsah benzeri çenelerini, pürüzsüz, koni şeklindeki dişlerini, ustura keskin pençelerini, müthiş bir yelken içeren altı ayak dikenlerini ve diğer tüm yırtıcı dinozorlardan daha büyük bir boyutu tanımlayarak yaratığı birkaç yıl boyunca bir araya getirdi .

24 Nisan 1944’te Münih’e bir Müttefik Kuvvet bombalama baskını, devlet paleontoloji müzesindeki fosilleri yok ederek on yıllarca Stromer’ın çalışmasını sildi. 

Spinosaurus’un gizemini takip etmek, 2008 yılına kadar Milano Doğa Tarihi Müzesi’nde bir paleontolog olan Cristiano Del Sasso, muhtemelen yasadışı olarak faaliyet gösteren bir İtalyan fosil tüccarından bir fosil koleksiyonu aldığında 2008 yılına kadar kayıp bir neden gibi görünüyordu . Tüccarlara göre fosiller Fas’ta ortaya çıktı ve hepsi aynı örnekten geliyordu ve Stromer’ın Spinosaurus’una çarpıcı bir benzerlik taşıyordu.

Del Sasso, o zamanlar doktora öğrencisi olan İbrahim’e fosil koleksiyonunu incelemek için ulaştı. Uzun dikenler, bacak kemikleri, ayak kemikleri ve kafatası parçalarından oluşuyordu.

Elinde bir Spinosaurus olduğundan emin olan İbrahim, fosilleri paleontolog Paul Sereno’nun Chicago Üniversitesi’ndeki laboratuarına daha fazla inceleme için göndermeyi ayarladı. 

İbrahim, fosil benzeri bir örneği tespit ettikten sonra, yıllar önce Fas’ta gördüğünü hatırladı, İbrahim ona ilk örneği gösteren adamı bulmak için Kuzey Afrika ülkesine geri döndü. 

Genç paleontolog, adamı Sahra’daki bir dağın yarısına kadar orijinal kazı alanını gösteren Güneydoğu Fas’taki Erfoud’da tesadüfen buldu. 

ÇIĞIR AÇAN KEŞİFLER

Bir paleontolog ekibi, 2013 yılı Nisan ayında Erfoud bölgesini kazmaya başladı, koni şeklindeki diş parçalarını ve bir parça Spinosaurus çene kemiğini keşfetti. Takım, Spinosaurus’un karakteristik nöral dikenlerinden biri de dahil olmak üzere, iskeletin mümkün olduğunca çok parçasını ve parçasını aldı.  

FAS'TA FOSİL KEŞFİ Spinosaurus
FAS’TA FOSİL KEŞFİ Spinosaurus

Deniz seviyelerinin bugünkünden 100 metreden daha yüksek olduğu Kretase Dönemi deniz fosillerini keşfeden ekip, Erfoud bölgesinin yaklaşık 95 milyon yıl önce su altında olduğunu fark etti. Kanıtlar, bir zamanlar Fas’tan Mısır’a uzanan, Spinosaurus’a ve diğer et yiyenlere ev sahipliği yapan, Kem Kem Grubu’nun dünyadaki en tehlikeli yer olarak tanınmasını sağlayan eski bir denizle çevrili yemyeşil bir ekosistemi önermektedir . 

Laboratuarda, ekip Spinosaurus’un düz ve potansiyel olarak perdeli ayakları ve güçlü bir kuyruğu olduğunu belirten fosiller üzerinde çalıştı ve Spinosaurus’un yarı sucul olduğu hipotezini güçlendirdi.

Paleontoloji tarihinde, hiçbir araştırmacı, Spinosaurus’un keşfine kadar hayatının çoğunu suda geçiren karasal bir dinozor kanıtı bulamadı. Güneydoğu Fas’taki bulgular üzerine yapılan son çalışma, Spinosaurus’un aslında ilk ve belki de sadece su dinozoru olduğunu doğruladı.

Maria Van Kerkhove – FAS COVİD-19 İLE MÜCADELEDE OLAĞANÜSTÜ BİR İŞ ÇIKARDI

Geçmişte pandemik influenza ve MERS (Ortadoğu solunum sendromu) konusunda “dikkat çekici bir iş yapmış” olan Fas, yeni koronavirüs salgını (Covid-19) ile “olması gerektiği gibi başa çıkmak için gerekli kapasiteye sahip” dedi.

Pazartesi günü Cenevre’de, DSÖ’de ortaya çıkan hastalıklar birimi müdürü Maria Van Kerkhove “Fas grip ve MERS üzerinde daha önce dikkat çekici çalışmalar yaptı”, “ve” tüm bu çalışmaların üzerine inşa etmeliyiz ve bundan faydalanmalıyız ”Van Kerkhove, Cenevre’den bir sanal basın toplantısı sırasında DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ uzmanı, Fas ve BM uzman sağlık ajansı arasındaki uzun ve yakın işbirliğinde bu yönde durdu.

Doğu Akdeniz Bölge Ofisi (EMRO) aracılığıyla “Covid-19 için geçerli olan on yıllarca teşhis ülkeleri için bölge ülkeleriyle birlikte geliştirdik” diye devam etti.

Buna ek olarak, DSÖ başkanı, ilgili Fas departmanlarının temsilcilerinin son yıllarda birçok eğitim kursuna katıldığını hatırlattı (hızlı müdahale ekipleri, vaka tespiti, temas takibi ve vakaların ayrıntılı vaka incelemeleri ve vakaların salgınları…).

Koronavirüs pandemisi bağlamında “Grip ve MERS üzerinde yapılan tüm bu çalışmalar iyi kullanılmalı” diye ekledi.

DSÖ’nün Fas’ı da içeren tüm ülkelere, hafif semptomları olan veya şiddetli vakaları olan vakaların nasıl yönetileceği konusunda rehberlik sağladığını hatırlattı.

Van, DSÖ web sitesinde ve Kahire’deki bölge ofisi aracılığıyla “Teknik meslektaşlarımız ve ön cephede çalışan personel arasında fikir alışveriş alanı sağlamak için” de mevcuttur. 

Kendi adına, DSÖ’deki sağlık acil durumlarının yönetiminden sorumlu icra direktörü Michael Ryan, Fas ve DSÖ arasındaki, özellikle son aylarda sağlık acillerine ve salgın hastalıklara hazırlık konusunda Fas’ta yapılması planlanan bir toplantı uzmanıyla ilgili yakın işbirliğini hatırlattı.

%d blogcu bunu beğendi: