İSPANYOL MİLLETVEKİLLERİ VE YETKİLİLER FAS’IN COVID-19 İLE MÜCADELE ÇABALARINI TAKDİR ETTİ

Milletvekillerine ve AB’ye ek olarak, İspanyol medyası da Fas’ın çabalarını ve COVID-19’un yayılmasını içerecek önlemlerin etkinliğini memnuniyetle karşıladı.

Rabat – Bir grup İspanyol milletvekili ve politikacı, Fas’ın COVID-19 salgınını hafifletme çabalarına övgüde bulundu ve özellikle büyük ölçekli yerli koruyucu maske üretimini vurguladı.

İspanyol siyasetçi Juan Segovia, 3 Mayıs’ta Kuzey Afrika ülkesinin günde beş milyon maske üretmeyi başardığını vurgulayarak Fas’ın önleyici tedbirlerine genel bakışını tweetledi.

Yetkili, İspanya’nın komşusunu halk sağlığı kriziyle mücadele konusundaki muazzam çabaları için kabul etmenin adil olduğunu söyledi.

Segovia , Atalyar tarafından yayınlanan ve İspanya’nın senatosu Dışişleri Komitesi başkanı Antonio Gutierrez Limones’den alıntı yaparak, koronavirüsün yayılmasına karşı yaptığı eylemlerden dolayı Fas’ı övdü.

Limones, krizin Fas hükümetinin ve hükümdarı Kral VI. Muhammed’in krize karşı etkili yönetimini gösterdiğini söyledi.

Limanlar ayrıca Fas’ın hava ve deniz yolculuğunu askıya alma kararını ve COVID-19’un yayılmasını sınırlamak için acil bir durumun derhal ilan edilmesini alkışladı .

“Fas, iki haftada tamamlanan 700 yatak kapasitesiyle Afrika’nın en büyük sahra hastanesini başlattı ve bugüne kadar 83 milyondan fazla maske üretildi” dedi.

Milletvekili ayrıca İspanya-Fas işbirliğinden ve düzensiz göç, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede ortak çabalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Politikacı kral VI. Muhammed’in Afrika’ya olan bağlılığından bahsetmeyi, hükümdar ve diğer iki Afrika devlet başkanı arasındaki telefon görüşmesini hatırlamayı unutmadı.

Kral Senegalli Cumhurbaşkanı Macky Sall ve Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Dramane Ouattara ile 13 Nisan’da Afrika’daki COVID-19’un evrimi ve salgının etkilerini tartışmak üzere bir telefon görüşmesi yaptı .

Fas hükümdarı, kıtadaki ülkelere COVID-19 salgınlarını yönetmenin çeşitli aşamalarında yardım etmek için bir “operasyonel çerçeve” oluşturma amaçlı bir Afrika girişimi önerdi.

Limones, Kral’ın girişimiyle ilgili olarak “bu salgının belası, Fas hükümdarının Güney-Güney işbirliği çerçevesinde Afrika ülkelerine olan sağlam ve kalıcı bağlılığını durdurmadığını” belirtti.

“VI. Muhammed, kıtanın farklı ülkelerinin devlet başkanlarını, koronavirüs ile başa çıkmak için deneyim ve iyi uygulama alış verişine dayanan ortak, yalnız ve pragmatik bir girişim kurmaya çağırdı” dedi.

İspanya Milletvekilleri Kongresi üyesi ve İspanya Halk Partisi üyesi Eloy Suarez Lamata, Fas’ın COVID-19 salgınını yönetme kararlılığını da tebrik etti.

“Fas Krallığı hızlı hareket etti, deniz ve kara sınırlarını kapattı, sıhhi bir acil durum ilan etti ve bu da birçok hayat kurtardı. Etkin bir şekilde hareket eden bir hükümet. Tebrikler, ”diye yazdı.

Fas’a yönelik olumlu İspanyolca sözler, yakın zamanda Fas’ın yeni virüsün yayılmasına karşı hızlı eylemlerine övgüde bulunan Avrupa Birliği’nden benzer açıklamaları yineliyor.

AB sözcüsü Peter Stano 29 Nisan’da Kuzey Afrika ülkesinin tıbbi, ekonomik ve sosyal sonuçları dikkate alarak koordineli bir şekilde çabalarıyla “hızlı ve etkili” tepki verebildiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: