FAS ÖNÜMÜZDEKİ 90 GÜN İÇİNDE 1.8 MİLYON COVID-19 TESTİ YAPACAK

Testler, Fas’ın büyük bir COVID-19 salgınına neden olmadan ülke çapında kilitlenmeyi kaldırma stratejisinin bir parçası.

Rabat – Fas Sağlık Bakanlığı tüm Fas bölgelerinde toplu COVID-19 testi kampanyası başlattı. Kampanyanın amacı Temmuz ayı sonuna veya Ağustos ayı başında 1.790.000 test yapmak.

10-15 Mayıs tarihleri ​​arasında başlayan 90 günlük kampanya, ülkeyi COVID-19 yayılımının kontrolünü korurken ülke çapında kilitlenmeyi kaldırmaya hazırlamayı amaçlıyor .

Sağlık Bakanlığı kararı 20 Mayıs Çarşamba günü açıkladı.

Sağlık Bakanı Khalid Ait Taleb, bölgesel sağlık departmanlarının yöneticilerine hitaben yazdığı bir mektupta, “En kısa zamanda asemptomatik vakaları tespit etmek ve operasyonel bölgesel planları ayrıntılı olarak belirlemek için COVID-19 için bir test stratejisi hazırlandı.”

Bakanlar, Fas’ın mevcut epidemiyolojik durumunun, her bölgeye kabul edilen planları gerektiren çeşitli bölgesel farklılıklar ile karakterize edildiğini açıkladı.

“Mevcut kilitleme süresiz olarak uzatılamaz. Ulusal bir komite kaldırma stratejisini hazırlıyor ”dedi.

Kitle testi kampanyası , hiç veya hafif semptomları olmayan COVID-19 hastalarının erken saptanmasına izin vermeli ve böylece bulaşma sürelerini azaltmalı ve pandeminin yayılmasını içermelidir.

Yeni strateji, Fas laboratuvarlarını art arda 90 gün boyunca ortalama 20.000 günlük COVID-19 testi yapmaya yönlendirecek. Mevcut test sıklığı günlük yaklaşık 5.000 testtir.

Testi artırmak için, Sağlık Bakanlığı ülke çapında bir dizi laboratuvar donatıyor . Önceki hafta, üç yeni laboratuvar COVID-19 testleri yapmaya başladı.

Bakanlık ayrıca uzak bölgelerde test yapmak için mobil laboratuvarlar gönderiyor .

Yeni laboratuvarlar sadece daha fazla test yapmakla kalmayacak, aynı zamanda sonuçlarını hızlandıracak. COVID-19 hastaları şu anda test sonuçları almadan önce üç ila beş gün beklemektedir, ancak yeni tesisler 24 saatten daha kısa sürede hızlı sonuçlara izin verecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: