Fas COVID-19 Teşhis Kiti Uluslararası Onay Kazandı

Rabat – Rabat merkezli bir araştırma ve geliştirme kurumu olan Fas İleri Bilim, İnovasyon ve Araştırma Vakfı (MAScIR), Fas tarafından tasarlanan ilk% 100 COVID-19 teşhis kitini oluşturdu ve uluslararası doğrulamasını sağladı.

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri (FAR), Kraliyet Jandarması ve Paris’teki Pasteur Enstitüsü bu seti test etti ve onayladı.

Vakfın 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, MAScIR’in moleküler teşhis kitlerinin geliştirilmesinde 10 yıllık tecrübesi var ve pandeminin başlangıcında yeni koronavirüs patojeni için bir RT-PCR teşhis testi geliştirmek için bir operasyon başlattı.

MASCIR, laboratuvarlarında teşhis kitini geliştirdikten sonra, kurumun etkinliğini ve güvenilirliğini belirlemek için kiti hem ulusal hem de uluslararası biyolojik ve virolojik merkezlerde bir dizi doğrulama sürecine sundu.

FAR, Kraliyet Jandarması, Ulusal Hijyen Enstitüsü, ulusal laboratuvarların yöneticileri ve bilim insanlarına, ve İlaç ve Eczacılık Müdürlüğü (DMP), çeşitli vakıflar, kamu yetkililerine, özellikle de içişleri, ekonomi ve sağlık bakanlıklarına, projeye verdikleri destek için teşekkür etti,

MASCIR, araştırmacıları Fas yapımı COVID-19 teşhis kitlerinin geliştirilmesine aktif olarak katılan Kazablanka Üniversite Hastanesi’ne de şükranlarını dile getirdi. Üniversite ayrıca Rabat, Kazablanka, Marakeş ve Meknes’teki laboratuvarlarını da projeye açtı.

Doğrulama testlerinin sonunda, Fas COVID-19 test kiti, FAR, Kraliyet Jandarma ve Paris Pasteur Enstitüsü de dahil olmak üzere onaylı ulusal ve yabancı laboratuvarlardan doğrulama aldı. Tanınma,% 100 Fas tasarımının uluslararası düzeyde kullanılan COVID-19 test kitlerinin aynı seviyesine yerleştirildiğini söyledi.

MASCIR, 2007 yılında, özellikle ülkenin tıbbi ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılayan Fas’taki araştırma ve geliştirme merkezlerini teşvik etmek amacıyla kurulmuştur.

12 yılı aşkın süredir MASCIR, Afrika bölgesel seviyesinde 180 patent başvurusu yapmış, uluslararası beğeni toplayan dergilerde 650 bilimsel makale üretmiş, yerli ve yabancı sanayicilerle 100’den fazla proje yürütmüştür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: