Bakan: Fas Ürünleri, Avrupa’da Sanayisinde Rekabet Edebilir

Rabat – Fas Sanayi Bakanı Moulay Hafid Elalamy Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fas’ın endüstriyel rekabetçilik ve üretim bulmacasının “önemli” bir parçası olabileceğini söyledi.

Euronews ile 17 Haziran’da yaptığı röportajda, “Açıkça dışarıda yapılanların bir kısmını geri kazanarak Avrupa’yı daha da rekabetçi hale getirmek için kullanılabilecek önemli üretim ve mühendislik kapasitelerine sahibiz” dedi.

Elalamy, Avrupa’nın kendi başına kapanmaması gerektiğini, daha ziyade piyasa rekabetçiliğini artırmak için uzun vadeli güvenilir ortaklarını genişletmesi gerektiğini vurguladı.  Yer değiştirme olmalı.  Özellikle Asya’da çok fazla yer değiştirme oldu.  Bugün, bu ortaklığı karşılıklı olarak faydalı olacak şekilde birlikte inceleyebiliyoruz ”dedi.

Elalamy, COVID-19 salgını sırasında Fas’ın Avrupa’ya yüz maskeleri ihracatı örneğini Kuzey Afrika ülkesinin Akdeniz’de rekabet gücünü artırma potansiyelinin kanıtı olarak sundu.

İç pazarın Nisan ayında talebini karşılayan Fas, Avrupa’daki sert ülkelerden başlayarak yüz maskelerinin ihracatına izin verdi.  Şu anda Avrupa’ya en az 16 Fas şirketi maske ihraç ediyor ve 24 şirket 9 Haziran itibariyle dünya çapında 18.5 milyon maske ihraç etti. 

Kral Muhammed VI’nın salgını sırasındaki stratejik kararları devam ederek, Elalamy Fas’ın yerli üretim ve pazar arzının etkin düzenlenmesi ile kendini sürdürme yeteneğini gösterdi.

 “Tedarik konusunda çok net talimatlarımız oldu.  Fas’ta hiçbir şey yoktu.  Dünya çapında boş raflar gördüğümüz için şaşırdık.  Fas’ta durum böyle değildi, çünkü bu seviyeye gerekli araçları koyduk ”dedi.

Fas, salgının başlangıcından bu yana yeterli gıda ve enerji stokunu korudu ve Fas ürünlerinin uluslararası pazarlardaki uygun fiyatları sayesinde 2020 yılının ilk beş ayında tarımsal ihracatını % 8 artırdı.

Sanayi bakanı ayrıca Fas’ın yeni pazara proaktif adaptasyonunun pandeminin getirdiği talepleri vurguladı.

Maskeler ve hidroalkolik jel ürettik ve yedi günde bir etanolat tesisi kurduk. Ayrıca çok yüksek seviyeli suni solunum maskeleri yaratıldı.  Yenilikçi kapasiteleri ve çok yüksek mühendislik yetenekleri olan ve onları daha da desteklememizi teşvik eden bir Faslı gençliği şeffaf bir şekilde keşfettik ”dedi.

Bakan, Fas’ın birçok Afrika ülkesine “rekor sürede” tıbbi yardım gönderme operasyonunu gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Afrika ülkelerine “önemli miktarlarda maske, jel, koruyucu siperlik, hijyen kapağı, tıbbi önlük ve ilaç” sağlama girişimi, Fas’ın yalnızca kendisini değil aynı zamanda müttefiklerine daha önce benzeri görülmemiş bir pandemi sırasında destek sağlama kapasitesinin de bir kanıtıdır.

Geçen ay Elalamy, COVID-19’un Fas’ın genellikle ithal ettiği ürünlerin çoğunu yerel olarak üretebileceğini gösterdiğini vurguladı – Faslıların sadece “becerilerinin ve yeterliliklerinin farkında olmaları” gerekiyor.

Sanayi bakanı 15 Mayıs’ta, “Dürüst olmak gerekirse, yıllardır birkaç sektörü izliyorum, ancak salgın sırasında neler başarabileceğimizi hiç hayal etmemiştim” dedi.

“Ülkenin yüksek vasıflı işçilere sahip olmadığını düşünen işadamları ve ithal edilen tüm ürünlerin daha kaliteli olacağına inanan insanlarla bir tartışma yapardım” diye devam etti, bu tür kalıplara aykırı örnekler verdi.

“Ürettiğimiz ve birçok [Faslı] eleştirdiği yüz maskeleri, evrensel tıbbi standartlara saygı duyduklarını belirten yabancılar tarafından test edildi.” Dedi. 

“Kendimize inanmadan önce her zaman dış onay almamız gerekiyor mu?”

Temsilciler Meclisi’ndeki konuşmasının sonunda Elalamy, Faslıları yeteneklerine inanmaya ve çok çalışmaya davet etti: “Önümüzdeki aylarda ve yıllarda izlememiz gereken yol çok önemli.” Dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: