Lübnan’a İnsani Yardım Gönderen Ülkelerin Başında Fas Geliyor

Fas, Lübnan’a gönderilen insani yardımlarda ABD’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Arap ülkelerini geride bıraktı. 4 Ağustos’ta Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından Lübnan’a yardım uçakları yerleştiren ülkeler arasında Rabat – Fas, toplam 18 uçakla birinci oldu.

Fas, Lübnan’a insani yardım konusunda ABD’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Arap ülkelerini geride bıraktı.

Kral Muhammed VI, Fas’ın Lübnan halkıyla dayanışmasını ifade etmek için 6 Ağustos’ta Lübnan’a tıbbi ve insani yardım içeren sekiz uçuş emri verdi.

Patlamadan iki gün sonra gerçekleşen birincil sevkiyat, COVID-19 müdahalesi için 295 ton temel gıda maddesi, 10 ton tıbbi ekipman ve 11 ton özel ekipman taşıdı.

Fas ayrıca hastaneler için çadır ve battaniyelerin yanı sıra ilk yardım ilaçları, konserve gıda, süt tozu, yağ, şeker ve daha fazlasını içeren gıda ürünlerini bağışladı.

Fas’ın yardımı, Lübnan’ın Fas Büyükelçisi Ziad Atallah’ın yanı sıra birkaç Lübnanlı ünlüden övgü ve minnetle karşılandı. Atallah, Kral VI.Muhammed’in girişiminin “Lübnanlıların kalpleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve doğru zamanda geldiğini” söyledi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Ali Al Mawla Safir, Fas’ın Beyrut’ta yaşanan trajedinin ardından ülkeye yardım için gönderdiği “cömert” yardım için “derin şükran ve saygılarını” dile getirdi.

Safir ayrıca, Lübnan’ın Fas’ın yardımını 4 Ağustos patlamasının ardından ülkenin gördüğü en önemli eylemlerden biri olarak gördüğünü söyledi.

Fas Kralı ayrıca, kurbanların sayısı arttıkça tıbbi operasyonların desteklenmesine yardımcı olmak için Beyrut’ta bir askeri sahra hastanesi kurulmasını emretti. Bugün 10 Ağustos’ta faaliyete başlayan sahra hastanesi, 45’i çeşitli uzmanlık alanlarından olmak üzere 150 profesyonelden oluşmaktadır.

Bunlar solunum cihazları, cerrahlar, travmatologlar, KBB’ler, göz doktorları, yanık tedavisi personeli, beyin cerrahları, çocuk doktorları ve eczacıları içerir.

Lübnan ordusunun başı General Joseph Aoun, Beyrut limanı yakınlarındaki Fas hastanesini ziyaret etti. Mağdurlara tıbbi yardım sağlayan Fas ekiplerine minnet ve takdirlerini ifade etti.

Beyrut Valisi Marwan Abboud’un aktardığına göre el-Marsad’ın aktardığına göre, Beyrut’taki patlama 220 kişinin canına mal oldu ve 110 kişinin kayıp olduğunu söyledi. Diğer raporlar 160’ın üzerinde ölü sayısının olduğunu gösteriyor. Yaralı sayısı ise 6.000’e yaklaştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: