Maria Van Kerkhove – FAS COVİD-19 İLE MÜCADELEDE OLAĞANÜSTÜ BİR İŞ ÇIKARDI

Geçmişte pandemik influenza ve MERS (Ortadoğu solunum sendromu) konusunda “dikkat çekici bir iş yapmış” olan Fas, yeni koronavirüs salgını (Covid-19) ile “olması gerektiği gibi başa çıkmak için gerekli kapasiteye sahip” dedi.

Pazartesi günü Cenevre’de, DSÖ’de ortaya çıkan hastalıklar birimi müdürü Maria Van Kerkhove “Fas grip ve MERS üzerinde daha önce dikkat çekici çalışmalar yaptı”, “ve” tüm bu çalışmaların üzerine inşa etmeliyiz ve bundan faydalanmalıyız ”Van Kerkhove, Cenevre’den bir sanal basın toplantısı sırasında DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ uzmanı, Fas ve BM uzman sağlık ajansı arasındaki uzun ve yakın işbirliğinde bu yönde durdu.

Doğu Akdeniz Bölge Ofisi (EMRO) aracılığıyla “Covid-19 için geçerli olan on yıllarca teşhis ülkeleri için bölge ülkeleriyle birlikte geliştirdik” diye devam etti.

Buna ek olarak, DSÖ başkanı, ilgili Fas departmanlarının temsilcilerinin son yıllarda birçok eğitim kursuna katıldığını hatırlattı (hızlı müdahale ekipleri, vaka tespiti, temas takibi ve vakaların ayrıntılı vaka incelemeleri ve vakaların salgınları…).

Koronavirüs pandemisi bağlamında “Grip ve MERS üzerinde yapılan tüm bu çalışmalar iyi kullanılmalı” diye ekledi.

DSÖ’nün Fas’ı da içeren tüm ülkelere, hafif semptomları olan veya şiddetli vakaları olan vakaların nasıl yönetileceği konusunda rehberlik sağladığını hatırlattı.

Van, DSÖ web sitesinde ve Kahire’deki bölge ofisi aracılığıyla “Teknik meslektaşlarımız ve ön cephede çalışan personel arasında fikir alışveriş alanı sağlamak için” de mevcuttur. 

Kendi adına, DSÖ’deki sağlık acil durumlarının yönetiminden sorumlu icra direktörü Michael Ryan, Fas ve DSÖ arasındaki, özellikle son aylarda sağlık acillerine ve salgın hastalıklara hazırlık konusunda Fas’ta yapılması planlanan bir toplantı uzmanıyla ilgili yakın işbirliğini hatırlattı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: