FAS , COVID-19 NEDENİYLE ETKİLENEN 5 MİLYONDAN FAZLA AİLEYE MALİ YARDIM YAPIYOR

FAS , COVID-19 NEDENİYLE ETKİLENEN 5 MİLYONDAN FAZLA AİLEYE MALİ YARDIM YAPIYOR

COVID-19 krizi milyonlarca Fas vatandaşı ve sakininin işini kaybetmesine neden oldu.

Rabat – 5,1 milyon ailelerin toplam aldık mali yardım dan Fas’ın Özel Fonu COVID-19 Yönetim ve Tepki için, İçişleri Bakanı Abdelouafi Laftit Temsilciler Meclisi’nde yaptıkları toplantıda Çarşamba, 29 Nisan günü açıkladı.

Fon şimdiye kadar Ulusal Sosyal Güvenlik Fonu’na (CNSS ”Ulusal Sosyal Güvenlik Fonu.”) kayıtlı 800.000 çalışanı , Tıbbi Yardım Planı (RAMED ”TIBBİ YARDIM PLANI”) olan 2.3 milyon aileyi ve sigortasız iki milyon haneyi destekledi .

COVID-19 salgınının Fas ekonomisi ve toplumu üzerindeki etkisini hafifletmek için oluşturulan Fas’ın Ekonomik İzleme Komitesi (CVE) , Mart ayında, salgını nedeniyle işini kaybeden Faslıların aylık 800 Dirham’den (80 $) Tıbbi kapsama ek olarak 2.000 Dirham (200 $).

Rakamları sunduktan sonra Laftit, Fas vatandaşlarının COVID-19 krizinin üstesinden gelmek için “ortak kaderlerine derinden ikna olmaları” gerektiğini vurguladı .

Bakan vatandaşlara, 2 Mart’taki salgının başlamasından bu yana, Fas hükümetinin proaktif önlemleri hızla uygulamak ve COVID-19’un yayılmasını engellemek için her bölgede yerel izleme birimleri oluşturduğunu söyledi.

Laftit, tüm Fas hastanelerine tıbbi ekipman ve ilaç dağıtımını, COVID-19 hastalarını ağırlamak için saha hastanelerinin kurulmasını ve Fas pazarlarına düzenli olarak gerekli ürünlerin tedarik edilmesini garanti ettiğini belirtti.

Üst düzey yetkili , Fas’taki üretim birimlerinin 110 milyondan fazla maske ürettiğini ortaya koyan kamuya açık tıbbi maske takmayı düzenleyen düzenlemeleri de hatırlattı .

Millî Güvenlik Genel Müdürlüğü (DGSN) tarafından olağanüstü hal karşısında vatandaşların hareketlerini izlemek için geliştirilen mobil uygulama hakkındaki bir tartışmada Laftit, başvurunun % 100 geçici” olduğundan emin oldu.

Uygulama ayrıca kişisel bilgilerin gizliliğini de kapsamakta ve Kişisel Verilerin Korunması Ulusal Kontrol Komitesi’nin (CNDP) onayını almaktadır.

Laftit, departmanının, acil durumun kaldırılması için en uygun stratejileri bulmak için Fas’taki COVID-19 durumunun evrimi için tüm olası senaryoları incelediğini söyleyerek sona erdi .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: