DAYANIŞMA GİRİŞİMİ FAS HASTANELERİNİ KORUYUCU DONANIMLARLA GÜÇLENDİRMEYİ AMAÇLIYOR

Kolektif, maskelerini görevde kullanan düzinelerce tıp uzmanından destek alıyor.

Rabat – Mühendisler, doktorlar, girişimciler ve teknisyenler , Fas’ta COVID-19 salgını ile mücadele için ülke çapında yürütülen kampanya kapsamında hastanelere koruyucu yüz kalkanları ve ventilatör sistemleri sağlamak için bir dayanışma girişimi başlattı .

Mühendislik VS COVID-19 (Ingénierie VS COVID19MAROC) girişimi, koruyucu ekipman ihtiyacını karşılamak için çalışan 200’den fazla insanı içeriyor.

Grup, yeni koronavirüs krizinin öngörülemezliği arasında sağlık yetkilileri ve Faslılarla dayanışma göstermeye çalışıyor .

Fas, yazı yazıldığı sırada 358 COVID-19 vakası kaydetti.

Salgının etkilerini hafifletmek için Rabat, Kazablanka, Tangier ve Marakeş gibi şehirlerde kolektif kurulan hücreler koruyucu maskelerin oluşturulması için yenilikçi fikirler üzerinde çalışacaklardır .

Kolektifin mühendisi ve kurucularından Khalid Ezzemani, Fas Dünya Haberleri’ne kolektifin sayılarının hızla arttığını söyledi.

“Bize katılmak isteyen günlük olarak tıp uzmanlarından ve mühendislerden çağrı alıyoruz.”

27 yaşındaki yenilikçi Engineering VS COVID-19’un binlerce maske ürettiğini söyledi. 

Maskeler hükümet bakanlıklarının onayını beklemelerine rağmen, Ezzemani bazı tıp profesyonellerinin ürünlerini kullanmaya başladığını söyledi.

Gönüllüler üretime yardımcı olmak için kamu kurumlarından ve yerel veya bölgesel katkıda bulunanlardan katkı talep ediyorlar.

“Maskelerin ücretsiz dağıtılmasını istiyoruz. Bunlar ücretsiz ve inisiyatif dışında hiçbir şey istemiyoruz, ancak dayanışmamızı ifade etmek ve vatandaşlarımız üzerindeki etkileri hafifletmek için yardım ediyoruz. ”

Girişim, Fas’ın olağanüstü hal ilan etmesinin hemen ardından başladı ve vatandaşların hareketini sınırlamak için 20 Mart’ta ülke çapında bir kilitlenme gerçekleştirdi.

Önlemler ışığında, kolektif derhal devletin önlemlerine derhal yanıt vererek “Koruyucu maskeler üretmek için model geliştirmeye başladık” konusunda çalışmaya başladı, diye açıkladı Ezzemani.

Mucitler, “kalkan maskeleri” dediklerini üretmek için 3D yazıcılar, lazer makineleri, kumaş ve pleksiglas kullanırlar.

Ezzemani, MWN’ye göre buluşun öncelikle, günlük olarak karşılaştıkları COVID-19 ile sözleşme yapma risklerinin artması nedeniyle ciddi koruma ihtiyacı duyan sağlık profesyonelleri için olduğunu söyledi.

Mühendislik VS COVID-19, girişimin başarısını sağlamak için hala daha fazla yardım için kaynaklara, donanıma ve profesyonellere ihtiyaç duyuyor.

Girişimin kurucularından Naim Bentaleb, MWN’ye daha fazla ürünün devam ettiğini söyledi. Girişim binlerce ürüne ulaşmayı amaçlıyor.

Grup ayrıca 3D baskı ve diğer üretim yöntemlerini başlatmak için bir solunum sistemini ve bileşenlerini tersine mühendislik üzerinde çalışmaktadır.

Fas hükümeti “elinden gelenin en iyisini yapıyor”

Mühendisler ve araştırmacılar için cesaret eksikliği olup olmadığı sorulduğunda Ezzamani, “hayır demez ama hükümet şimdi ve daha fazlasını yapıyor” dedi.

Bakan, hükümetin salgının üstesinden gelmek ve onaylanan davaları ele almak için hızlı önlemlerini kaydetti.

Kuzey Afrika ülkesi olağanüstü halin başarısını sağlamak için askeri ve güvenlik personeli görevlendirdi.

İspanyol medya kuruluşu El Pais, Fas’ın çabalarını ülkenin hızlı müdahalesini vurgulayan uzun bir parçaya övdü.

El Pais, Fas’ın hapsetme de dahil olmak üzere sıkılaştırılmış önlemleri hızla uygulamaya koymak için ülkeler listesinin başında olduğunu söyledi .

El Pais , virüsün Aralık 2019’da ortaya çıktığı Çin’i , salgının ilk aşamalarında büyük şehirlerde toplu taşımayı operasyonel olarak bıraktığı için eleştirmeye devam etti .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: