COVID-19: FAS GÜNDE 10.000 TARAMA TESTİ YAPACAK

Fas, yeni bir tespit çabasında yeni koronavirüs taramaları sağlayan tesis sayısını artıracak.

Ekonomik haber çıkışı L’economiste’e göre Rabat – Fas, potansiyel COVID-19 enfeksiyonları için tarama hızını hızlandıracak ve günde 10.000 test yapmayı planlıyor . 

Hükümetin yeni koronavirüs için testi artırma planı tarama testlerini üç laboratuvara sınırlamak yerine ülkenin üniversite hastane merkezleri düzeyinde genelleştirmeyi içerecektir.

Tarama testleri şu anda Rabat Ulusal Sağlık Enstitüsü, Kazablanka Fas Pasteur Enstitüsü ve Rabat Askeri V Muhammed Hastanesi’nde yapılmaktadır. Yeni plan kamu laboratuvarlarına uygulanacak ve özel tıp merkezlerini içermeyecek.

Daha fazla tarama testi yapma kararı Ekonomi, Maliye ve İdare Bakanlığı Reformunun ülkenin sağlık sistemini iyileştirmek için 2 milyar MAD (2 milyon $) ayırdığını açıklamasının ardından geliyor. 

Bu hareket, yeni koronavirüsün yayılmasını engellemek için mümkün olduğunca çok sayıda COVID-19 vakasının erken tanımlanmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Fas kısa bir süre önce 1.000 kurtarma yatağı, 500 solunum cihazı, 100.000 kan toplama seti, x-ışını cihazı, bir dizi ilaç malzemesi, tıbbi sarf malzemesi ve tıbbi gaz satın almak için toplam 2 milyar MAD (200 milyon $) tahsis etti.

COVID-19 için tarama testlerini yükseltme ve ülkenin sağlık sistemini bir bütün olarak yükseltme, Fas’ın ilk öncelikleri arasında yer alıyor. Bu amaçla Kral Muhammed VI, 15 Mart’ta COVID-19’a Yönetim ve Müdahale için Özel Fon oluşturulmasını emretti.

Bağışta 30 milyar MAD (3 milyar $) ‘dan fazla biriken fon, sağlık sisteminin iyileştirilmesi ve COVID-19 krizinin Fas ekonomisi ve toplumu üzerindeki yansımalarının hafifletilmesi ile ilgili masrafları kapsayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: