FAS YOĞUN BAKIM KAPASİTESİNİ 3.000 YATAK OLARAK ARTIRACAK

Yeni yataklar ve tıbbi ekipman satın alınması, Fas’ı COVID-19 salgınının çeşitli senaryolarına hazırlamayı amaçlamaktadır.

Rabat – Yeni koronavirüsün yayılmasına yanıt olarak Fas Hükümet Başkanı Saad Eddine El Othmani, önümüzdeki birkaç hafta içinde hastanelerinin yoğun bakım kapasitesini 1.640 yataktan 3.000 yatağa çıkarmaya hazırlandığını açıkladı.

El Othmani, 27 Mart Cuma günü yaptığı açıklamada, Fas’taki COVID-19 salgınının evrimini tartışmak üzere diğer üst düzey yetkililerle yapılan olağanüstü bir toplantıda yapıldı.

Yeni yatak ve vantilatörlerin satın alınması, Fas hastanelerini ve büyük bir salgın durumunda aynı anda binlerce kişiye yoğun bakım sağlama yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Sağlık personeli sağlık personeli ve yetkilileri El Othmani’nin temin ettiği çeşitli olasılıklara aktif olarak hazırlanıyor.

Yeni yoğun bakım yatakları Ekonomi, Maliye ve Yönetim Bakanlığı tarafından onaylanan bir dizi satın alımın bir parçasıdır .

Cuma günü bakanlık, tıbbi ve hastane ekipmanı satın almak için 2 milyar MAD (203 milyon $) ayırdı.

Bütçe, diğer tıbbi malzemelerin yanı sıra 1.000’den fazla kurtarma yatağının, 500 ventilatörün, 100.000 kan toplama kitinin ve x-ışını tarayıcısının maliyetlerini kapsayacaktır.

Bakanlık ayrıca bir dizi farmasötik malzeme, tıbbi sarf malzemesi ve tıbbi gaz satın alacak.

Toplantıda El Othmani, askeri tıbbın COVID-19 ile mücadelede sivil muadili ile birlikte çalıştığında da önemli bir rol oynayacağını söyledi.

22 Mart’ta VI. Kral Muhammed, askeri yetkilileri “askeri tıbbın, salgınla savaşma konusunda hassas görevinde sivil muadili ile birlikte yer almasını” istedi .

28 Mart itibarıyla sabah saat 8’de 358 onaylı COVID-19 vakası ile Fas pandemiye yanıtının ilk aşamasında kalıyor. Rakam 500’ü aştığında ülke dövüşün ikinci aşamasına geçecek.

Fas şimdiye kadar koronavirüsü kontrol altında tutmak için benzeri görülmemiş önlemler aldı; bunlar arasında bir sağlık acil durumunun ilan edilmesi ve vatandaşların hareketini kısıtlamak için ulusal bir kilitlenme yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: