FAS, COVID-19 İZLEME UYGULAMASININ GELİŞTİRİLMESİNE BAŞLADI

Covid-19 uygulama Fas Morocco

Benzer izleme uygulamalarının Çin, Kore, Singapur ve İngiltere’de COVID-19’un yayılmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Rabat – Fas, potansiyel enfeksiyonları tanımlamak için COVID-19 taşıyıcılarını izleyen bir COVID-19 mobil uygulamasının geliştirilmesine başladı.

İçişleri Bakanlığı, sağlık ve sanayi bakanlıkları ile koordineli olarak uygulama geliştirmeyi Dijital Kalkınma Ajansı’na (ADD) emanet etti. Ajans, bakanlıkların altı teklif daha alan ihale çağrılarını kazandı.

Mobil uygulama Nisan ayının sonunda başlayacak. İzlemeye ek olarak, araç, sağlık ve içişleri bakanlıklarının, risk altındaki bireyleri korumak için son 21 gün içinde COVID-19 hastalarıyla temas eden kişileri tanımlamasını da sağlayacaktır. 

Kişiler yalnızca uygulamayı telefonlarına yüklediklerinde izlenebilir.

Bir COVID-19 enfeksiyonunun onaylanması durumunda, uygulama hastaların etkileşimlerini veya diğer kullanıcılarla olan yakınlıklarını otomatik olarak kontrol eder.

Kontamine olan kişiyle iletişim kuran kullanıcılar, bir bildirimi veya kendiliğinden tecrit etmelerini öneren bir kısa mesaj alır. Uygulama ayrıca bir tarama testine tabi tutulmak üzere kendileriyle temasa geçileceğini kullanıcıya bildirecektir.

Hükümet, bölgelerin kademeli olarak sınırlandırılmasını kolaylaştırmak için uygulamaya bahis oynuyor. Temizlenen bölgelerde yaşayan insanlar, QR kodu şeklinde dijital hareket yetkisine sahip olacaklardır.

Uygulama, yüksek riskli bölgelerde gezinme, potansiyel COVID-19 taşıyıcılarını belirleme ve bulma konusunda rehberlik sağlamak ve pandeminin gelişmeleri hakkında gerçek zamanlı güncellemeler sunmak için ayarlanmıştır. 

Resmi beyanlar, COVID-19 ile ilgili haberler ve sahte haber uyarıları, kullanıcının telefonunda bildirim olarak görünür. 

Benzer izleme uygulamalarının COVID-19’un yayılmasını sağlamada ve Çin, Kore, Singapur ve İngiltere de dahil olmak üzere birçok ülkede vatandaşların sağlık durumunun izlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: