FASLI MÜHENDİSLER VE DOKTORLARDAN COVID-19’U TESPİT ETMEK İÇİN AKILLI MASKE

FASLI MÜHENDİSLER VE DOKTORLARDAN COVID-19'U TESPİT ETMEK İÇİN AKILLI MASKE

Bilim adamları ve mühendisler de dahil olmak üzere Faslı mucitler, COVID-19 ile mücadelesinde ülkeye yardım etmeye yönelik çabalarını adadılar.

Rabat – Bir grup Faslı mühendis ve doktor, kullanıcıların COVID-19 vakalarını tespit etmelerini sağlayan akıllı bir maske icat etti.

Grup son zamanlarda, virüsün otomatik olarak uzaktan algılanması için akıllı maskenin (MIDAD) ilk versiyonunu başlattı ve bu da koruyucu ekipman görevi de görüyor.

Grup ayrıca , maskeye eşlik edecek Trackorona adlı bir izleme uygulaması da icat etti . Maghreb Arab Press (MAP) bildirdi, uygulama virüsü tahmin ve teşhis için bir yöntem sunuyor.

Mühendisler ve doktorlar, akıllı maskeyi oluşturmak için 3D baskı da dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullandılar.

MAP, MIDAD’ın ayrıca bir haritaya ve solunum döngüsünün basıncını ölçmek için sıcaklık ve nem alacak sensörlere sahip olduğunu söyledi.

Maske ayrıca kandaki oksijen miktarını da ölçer.

MIDAD, HEC Paris ve diğer ortaklar tarafından düzenlenen “HakingCovid19” adlı uluslararası bir yarışmada seçilen altı projeden biridir. 

MIDAD mucitlerinden Mouhsine Lakhdissi’ye göre yarışma en az 102 başvuru aldı.

Akıllı maske, Bluetooth aracılığıyla kullanıcıların çevreleme ve sosyal mesafeyle uyumluluklarını belirlemek için hareketlerini izleyen Trackorona uygulamasına bağlanır.

Trackorona kullanmak için maske gerekmez. Mobil uygulama yakında akıllı telefon sahiplerinin ücretsiz olarak indirmesi için hazır olacak.

Trackorona, “tıbbi olarak onaylanmış bir kendi kendine teşhis formu ve hastalığın semptomlarını sesle tespit etmek için yenilikçi bir teknoloji” sunuyor, Lakhdissi.

Mucit, ekibin akıllı maske ve COVID-19 izleme uygulamasını geliştirmek için bir ay sürdüğünü açıkladı.

Lakhdissi, “Fikir, küresel salgıyla bağlantılı olarak vatandaşların seferberliği çerçevesinde kolektif bir düşüncenin sonucudur.” dedi.

Faslı mucitler ve bilim adamları COVID-19’un etkilerini hafifletmeye yönelik ulusal çabalara aktif olarak katkıda bulunuyorlar.

Bu ayın başlarında, Fas Mühendislik Bilimleri Okulu ( EMSI ), öğrencilerinin COVID-19’un yayılmasına karşı savaşabilecek üç tıbbi buluş geliştirdiklerini açıkladı.

Faslı tıbbi yenilikçi Hamid El Mouden ayrıca solunum sıkıntısına yardımcı olmak için potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir ventilatör makinesi icat etti.

El Mouden, MWN’ye küresel pandeminin patlak vermesine yanıt olarak ventilatör fikrini ortaya çıkardığını söyledi.

Abdallah Ayache adlı bir Fas da ülkeye anti-koronavirüs çabalarında yardımcı olacak bir buluş geliştirdi. Ayache’nin buluşu, eğirme tüplerinin giren kişiye dezenfekte edici ürünler püskürttüğü silindirik şekilli bir portaldır.

Makinenin özellikle havaalanları, süpermarketler, hastaneler ve kamu hizmetlerinde etkili olması muhtemeldir.

Ayache, “Bu, ülkemden benden bir hediye ve Faslı yetkililere işleyişinin tüm teknik ayrıntılarını sağlamaya hazırım” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: