KRAL MUHAMMED VI, COVİD 19 İÇİN AFRİK’DA ORTAKLIK ÖNERDİ

Kral, Fildişi Sahili ve Senegal başkanlarıyla COVID-19 yönetimini ve kıta düzeyinde müdahaleyi tartıştı.

Rabat – VI. Kral Muhammed, 13 Nisan’da Fildişi Sahili Başkanı Alassane Dramane Ouattara ve Senegal Macky Sall Başkanı ile üst düzey görüşmeler yaptı.

Telefon görüşmeleri COVID-19 salgınının Afrika kıtasındaki endişe verici evrimine ve Afrika ülkeleri üzerindeki potansiyel sosyo-ekonomik etkilerine odaklandı.

VI. Kral Muhammed, pandemi yönetiminin çeşitli aşamalarında Afrika ülkelerine eşlik edecek operasyonel bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan bir Afrika liderleri girişimi önerdi.

Kraliyet kabinesinden bir açıklamada, “Bu, pandeminin sağlık, ekonomik ve sosyal etkilerini ele almak için deneyimlerin ve en iyi uygulamaların paylaşılmasını sağlayan pragmatik ve eyleme yönelik bir girişim.”

Kral uzun zamandır Güney-Güney işbirliği olarak bilinen Afrika devletleri arasında işbirliğini geliştirmeyi savunarak onu dış politikanın önemli bir sütunu haline getirdi.

23 Temmuz 1999’da taht üyeliğinden beri , Kral Muhammed Afrika ülkelerine 50 ziyaret gerçekleştirdi ve 1000 anlaşma yapıldı.

Fas’ın Güney-Güney işbirliği kapsamındaki çabaları, ekonomik ve toplumsal büyümeyi sağlamak için Küresel Kuzey ve Güney arasında deneyim ve bilgi aktarımı alışverişini amaçlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: