COVID-19: FAS AVRUPA’YA KORUYUCU YÜZ MASKELERİ İHRAÇ EDECEK

COVID-19: FAS AVRUPA'YA KORUYUCU YÜZ MASKELERİ İHRAÇ EDECEK

Kuzey Afrika ülkesi önümüzdeki hafta günde 5 milyon maske üretmeye başlayacak.

Rabat – Faslı üreticiler tarafından üretilen koruyucu yüz maskeleri yakında Avrupa’nın sert vuruşlu ülkelerindeki üretim baskısını hafifletmek için Avrupa pazarlarına vuracak.

Fas Sanayi Bakanı Moulay Hafid Elalamy, Avrupa ülkelerinin Fas’tan koruyucu maskelerini ihraç etmesini istediğini söyledi

Bakan 7 Nisan’da yaptığı açıklamada, Fas’ın ülkenin COVID-19 müdahale tedbirlerinin bir parçası olarak her gün 3 milyon maske ürettiğini söyledi.

Üretim önlemi kraliyet talimatlarıyla uyumludur.

“Üç hafta boyunca bu proje üzerinde çalışıyoruz. Fikri sürece katılmaya hazır olan tekstil şirketleri ile tartışıyoruz ”dedi.

Elalamy, vatandaşlara Fas’ın günlük olarak 3 milyon maske üretebileceğine güvence verdi . 14 Nisan’a kadar, Fas her gün 5 milyondan fazla maske üreterek sayıyı geçecek.

“Pandemi ışığında, baskıyı hafifletmek ve sağlık bakanlığının bu sorunun üstesinden gelmesine yardımcı olmak için gerekli önlemleri inceledik” dedi.

Koruyucu maskelerin üretimi bir hafta önce başladı. Tekstil şirketleri ilk olarak maskeleri Sağlık Bakanlığı’nda dağıtmaya başladı. Maskelerden yararlanan ikincisi, yetkililerin heyetleri ve fabrikalarıydı.

Ulusal pazarın seferberliğine atıf yapan Elalamy, şirketlerin şimdi süpermarketlere ve yerel mağazalara 5,3 milyon maske dağıttığını söyledi.

“Süt üreten iki şirket ile bir ortaklığımız vardı,” çünkü dağıtımları “Fas’taki tüm satış noktalarına ulaşıyor” diye açıkladı.

Tekstil şirketleri maskeleri, görevi şu anda ülke genelinde 66.000 satış noktasında maske dağıtmak olan iki süt şirketine teslim edecek.

Bakanlar, tüm satış noktalarının hafta sonuna kadar maskeleri olacağını söyledi.

Elalamy ayrıca maskelerin 0.80 MAD (0.10 $) fiyatla satıldığını hatırlattı. 

Bakan, VI. Kral Muhammed’in bu fiyatı maskeler için sipariş ettiğini, böylece tüm vatandaşlar için uygun olabileceğini söyledi.

“Lütfen MAD 0.80 için maskeyi aldığınızdan emin olun. [Vatandaşların] krallar fiyatlar hakkında yüksek talimat verirken maskeleri 0,80 MAD’den daha fazla satın almak haksızlık olur. ”

Ancak Elalamy, eczanelerde satılan maskelerin tekstil şirketleri tarafından üretilenlerden farklı olduğu konusunda uyardı.

Eczanelerde bulunanlar genellikle daha pahalıya mal olur çünkü bunlar COVID-19 hastaları veya doktorları tarafından kullanılan tıbbi maskelerdir.

Fas, 97 kurtarma ve 91 ölüm dahil olmak üzere 1.242 COVID-19 mağarasını doğruladı.

Ülke 20 Mart’ta olağanüstü hal aldı ve tüm vatandaşların 6 Nisan’da halkın yüzüne tıbbi maske takması gerektiğini duyurdu.

Yeni önlem bugün 7 Nisan’da yürürlüğe girecek.

Karar, COVID-19’un yayılmasını içeren ulusal çabalarla uyumludur.

Maske takmamak, 2.20.292 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 4. maddesi uyarınca bir ila üç ay hapis cezasına yol açabilir.

İhlal edenler ayrıca MAD 300 ile 1.300 arasında bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilir (29 ila 126 $).

Aynı önlemler olağanüstü hal ihlallerine karşı da geçerlidir. Yetkili istisnai hareket izni olmayan kişiler halka açılamaz. Kamuya açık imzalı olmayan herkes bir ila üç aylık hapis ve / veya 300 ila 1.300 MAD (29 $ – 126 $) para cezasına çarptırılabilir

Birisi “COVID-19: FAS AVRUPA’YA KORUYUCU YÜZ MASKELERİ İHRAÇ EDECEK” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: