Fas, Dünyada Klorokin Stokunu Güvence Altına Alan İlk Ülkeler Arasında

Fas, Dünyada Klorokin Stokunu Güvence Altına Alan İlk Ülkeler Arasında

Rabat – Fas, küresel pazardaki yüksek madde talebine rağmen, COVID-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan klorokin bazlı ilaçların yeterli stokunu güvence altına alan dünyadaki ilk ülkelerden biriydi.

Kazablanka’daki bir üretim birimi Sağlık Bakanlığı’na önemli miktarlarda klorokin ilacı sağlıyor.  Bakanlık daha sonra ilacı periyodik olarak tüm Fas hastanelerine dağıtıyor, Sağlık Bakanlığı Mahjoub Ahdi tedarik departmanı başkanını açıkladı.

Ahdi, açıklamaları 1 Nisan’da sağlık bakanlığının Facebook sayfasında yayınlanan sanal bir konferans sırasında yaptı.

Ahdi, ilk uluslararası çalışmalar, anti-sıtma ilaç klorokininin koronavirüs için potansiyel bir tedavi olduğunu ortaya çıkarırmaz, Fas hükümeti ilacın tutarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlamak için yerel ve uluslararası partilerle anlaşmalar yaptığını söyledi.

Klorokin bazlı ilaçlara ek olarak, Sağlık Bakanlığı tedarik departmanı, bakanlığın tüm bölge müdürlüklerine maske sağlayarak sağlık personelinin korunmasını sağlamak için harekete geçti.

Sağlık bakanlığı, yeterli koruyucu ekipman tedarikini sağlamak için Sanayi Bakanlığı ile koordinasyon halindedir.

Birçok tekstil fabrikası şimdi sadece tıbbi personel ve halk için tıbbi maskeler, tehlikeli madde takımları ve diğer koruyucu ürünler üretmektedir.  Fabrikalar ürünlerini doğrudan sağlık bakanlığının merkez deposuna tedarik ediyor.

COVID-19 salgınıyla mücadele konusundaki proaktif stratejisinin bir parçası olarak, Fas hükümeti anlaşmaları olabildiğince çabuk sonuçlandırmak için tıbbi malzeme tedarik etme ve satın alma sürecini basitleştirdi.

1 Nisan itibariyle akşam saat 9: 30’da, Fas 29 iyileşme ve 39 ölüm dahil 654 koronavirüs vakasını doğruladı. 2 Mart’ta salgının başlamasından bu yana, sağlık yetkilileri şüpheli vakalarda 2.691 tıbbi test

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: