FAS GAYRİ RESMİ SEKTÖR ÇALIŞANLARINA MALİ YARDIM DUYURDU

Hükümet, Kral Muhammed VI’nın koronavirüsün patlak vermesine yanıt olarak 15 Mart’ta kurulan COVID-19’a Özel Yönetim ve Müdahale Özel Fonu aracılığıyla mali yardım sağlayacak.

Safaa Kasraoui ve Morgan Hekking adlı geliştiriciden

Rabat – Fas hükümeti, gayri resmi sektörde çalışan aileleri ve bireyleri yeni koronavirüs (COVID-19) salgınının olumsuz ekonomik etkilerinden korumak için 27 Mart Cuma günü resmi önlemler aldı .

Hükümet, Ekonomik İzleme Komitesi’nin (CVE), gayri resmi sektörde çalışan ve koronavirüs kaynaklı kilitlenmeden doğrudan etkilenen insanlara yardımcı olmak için önlemler aldığını duyurdu .

CVE, “ Artık para cezası nedeniyle geliri olmayan” gayri resmi sektör çalışanlarını Ulusal Tıbbi Yardım Programı ( RAMED ) aracılığıyla tazmin etmeye karar verdi .

RAMED aboneleri, Kral Muhammed VI’nın COVID-19 Yönetim ve Müdahale Özel Fonu aracılığıyla sunulan geçim yardımından yararlanabilir .

İki veya daha az kişilik ailelere 800 MAD (85 $), üç ila dört kişilik ailelere ise 1.000 MAD (100 $) ödenecek.

Dört kişiden fazla aile 1.200 MAD’dan (121 $) faydalanacak.

RAMED sahipleri RAMED numaralarını metin yoluyla 1212’ye mobil olarak göndermelidir. Fon için uygun RAMED kartları 31 Aralık 2019’da geçerli olanlardır.

Bildiride, gayri resmi sektör çalışanları 30 Mart’tan itibaren yardım talebinde bulunabilir. Mali yardımın kademeli olarak dağıtılması 6 Nisan Pazartesi’den itibaren başlayacaktır.

Gayri resmi sektörde faaliyet gösteren RAMED’si olmayan kişiler de karantinadan etkilenmektedir.

Komite yakında yardım taleplerini almak için bir web sitesi başlatacak. 

Fas hükümeti, COVID-19 salgınının neden olduğu ekonomik aksaklıklara çözüm bulmak için 23 Mart’ta CVE’yi kurdu. 

Komite, ilk iki toplantısında, Ulusal Sosyal Güvenlik Fonu’na (CNSS) kayıtlı çalışanlara ve çalışanlara aylık 2.000 MAD (203 $ ) vesile ile yardımcı olacak önlemleri onayladı . Tazminat sadece Şubat ayı sonuna kadar Fas Ulusal Sosyal Güvenlik Fonu’na ( CNSS ) kayıt yaptıranlarla ilgilidir . 

Komite ayrıca daha önce COVID-19’a yanıt olarak banka vadelerini dörtte bir oranında ertelemeye karar verdi.

Kral, salgının ülke üzerindeki sosyal ve ekonomik etkilerini hafifletme amaçlı ulusal kampanya kapsamında 15 Mart’ta COVID-19 fonunun oluşturulmasını emretti.

Fas bugüne kadar 23 ölüm ve 11 kurtarma da dahil olmak üzere 345 koronavirüs vakasını doğruladı. 19 Mart’ta olağanüstü hal ilan edilmesine rağmen, virüs vakaları Fas’ın ülke çapında bir kilitlenmeye girmesinden bu yana haftada üç katından fazla arttı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: