Fas COVID-19’a Karşı Finansal Kaynakların Harekete Geçirilmesinde Küresel 4. Sırada

Rabat – Fas, 2019 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH)% 2.7’sini seferber ederek ülkeyi dünya çapında yeni koronavirüs (COVID-19) ile mücadelede dördüncü en yüksek bağışçı konumuna getirdi.

Fas Maliye Bakanlığı’nın bir şubesi olan Finansal Araştırmalar ve Tahminler Müdürlüğü’nden (DEPF) ve Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs’tan alınan veriler, 2019 yılında mobilize edilmiş kaynaklarda yüzde 120 milyar dolar olduğunu gösterdi.

VI. Kral Muhammed, bu ayın başlarında COVID-19’a Özel Yönetim ve Yanıt Fonu’nu başlattı. Fon, başlangıçta 1 milyar dolar tuttu; bu rakam kamu ve özel sektör kurumlarının yanı sıra bireylerden yapılan bağışlar sayesinde iki kattan fazla arttı. Fon bağışçıları Kral Muhammed VI, hükümet yetkilileri ve çeşitli bankaları içerir.

Fas’taki iş adamları sahip oldukları kurumlar aracılığıyla özel fona büyük katkılarda bulundular. Tarım Bakanı Aziz Akhannouch, bağımsız olarak başkanlık ettiği Afriquia Gas aracılığıyla 1 milyar MAD (100 milyon $ üzerinde) katkı sağladı.

Othman Benjelloun, 2020 yılının ilk çeyreğinde Bank of Africa karından 1 milyar MAD (100 Milyon $) temin etti. Sanayi, Ticaret, Yeni Teknolojiler Bakanı Moulay Hafid Elalamy 200 milyon MAD (20.7 milyon $) katkıda bulundu.

Fas Ekonomi Bakanlığı fon altındaki ulusal çabalara katkıda bulunmak isteyen herkes için bir SMS mesajlaşma seçeneği başlattı.

Özel fon, Fas makamlarının COVID-19’un yayılmasını engellemek için uygulamaya koyduğu birçok önlemden biri. İçişleri Bakanlığı ülkeyi 19 Mart’ta olağanüstü hal ilan etti. Hükümet, 20 Mart’tan itibaren ulusal bir kilit emri verdi.

GSYİH’ya katkı payı bakımından Fas’tan önce gelen üç ülke İsveç (% 6), Şili (% 4.7) ve Yeni Zelanda’dır (% 4). Diğer büyük bağışçı ülkeler arasında İspanya (% 2.6), Fransa (% 2) ve ABD (% 0.5) bulunmaktadır.

Kısa bir süre önce dünyanın en fazla COVID-19 ölümünü gözlemleyen İtalya yüzde 1,4 katkıda bulundu. 81.000’den fazla vaka ile dünyaya öncülük eden Çin, en çok katkıda bulunan ülkeler arasında yer almadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: