AFRİKA’NIN EN BÜYÜK COVID-19 SAHA HASTANESİ KAZABLANKA’DA FAALİYETE BAŞLADI

Kazablanka, yaklaşık 1.000 yeni koronavirüs vakası ile Fas’ın en çok etkilenen şehri.

Rabat – Kazablanka geçici saha hastanesi , inşaatının başlamasından sadece iki hafta sonra, 20 Nisan Pazartesi günü COVID-19 hastalarını almaya ve tedavi etmeye hazır hale geldi . Uluslararası Kazablanka Fuarı’nda 16.000 metrekarelik bir alanda yer alan ve 700’den fazla yatak kapasiteli hastane, Fas ve Afrika’da türünün en büyüğüdür.

Yataklar dört farklı bloğa ayrılmıştır. Her blokta ayrı hava filtreleme ve klima sistemlerinin yanı sıra çeşitli tuvalet ve duşlar bulunmaktadır.

Tüm tesislerin ve yatakların gözetimini sağlayan yüzlerce kamera hastaneye kuruldu.

Hastane ayrıca sağlık personeli için bir dinlenme alanı, kalıcı doktorlar için 20 oda, duş ve tuvalet içerir.

Tıbbi tesis , kritik durumdaki hastalar için altı yoğun bakım ünitesine ve dört muayene odasının yanı sıra dört ofise ev sahipliği yapmaktadır .

Yetkililer hastanenin inşaatını 6 Nisan’da başlattı. Proje maliyeti yaklaşık 45 milyon MAD (450.000 $).

Tıbbi tesis , kritik durumdaki hastalar için altı yoğun bakım ünitesine ve dört muayene odasının yanı sıra dört ofise ev sahipliği yapmaktadır .

Yetkililer hastanenin inşaatını 6 Nisan’da başlattı. Proje maliyeti yaklaşık 45 milyon MAD (450.000 $).

Sahra hastanesi türünün ilk örneği değil. 2 Nisan’da Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri (FAR) Kazablanka yakınlarındaki Benslimane’deki ilk askeri saha hastanesinin inşasını tamamladı .

Sadece altı günlük bir rekor sürede inşa edilen hastane, kritik durumdaki COVID-19 hastaları için 20 yoğun bakım ünitesinin yanı sıra 460 yatak kapasitesine sahiptir .

Tesiste, iki acil doktor, üç yoğun bakım doktoru, altı genel pratisyen, bir eczacı ve bir klinik biyolog olmak üzere 13 doktor çalışmaktadır.

Altmış dokuz hemşire sağlık görevlilerini oluşturmaktadır. İki üst düzey askeri sağlık görevlisi 39 yardımcı personele liderlik etmektedir.

FAR, (Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri) ayrıca gerekirse ülke çapında daha fazla saha hastanesi inşa etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Saha hastaneleri, özellikle çok sayıda doğrulanmış COVID-19 hastası bulunan şehir ve bölgelerde diğer sağlık tesisleri üzerindeki baskıyı hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: