Yabancıların Fas’ta Olağanüstü Hal Hakkında Bilmeleri Gerekenler

Rabat – 20 Mart saat 18.00’de Fas hükümeti ülke çapında süresiz bir sağlık acil sağlık acil durumu başlattı.

Hareket, Fas’ın 14 Mart’taki 17 vakadan bugün itibariyle 86 vakaya kadar sadece bir haftada% 500 oranında koronavirüs enfeksiyonlarının arttığını gördükten sonra Perşembe akşamı açıklandı.

Acil Sağlık Durumu, ‘virüsü kontrol altında tutmak’ için ek bir önlemdir: halka açık yerlerin kapatılması ve hem uluslararası hem de dahili seyahatin askıya alınması bu haftanın başından beri uygulanmaktadır.

Düzen, tüm gereksiz faaliyetlerin askıya alınabileceğini ve bir yerli veya yabancı olsun, şu anda Fas’ta ikamet eden herkesin hareketlerini kısıtladığını ve evde kaldığını ima ediyor. Gıda, sağlık ve ilaç ticareti gibi hayati ekonomik sektörler gibi temel hizmetler: sanayi ve tarım devam edecektir.

Şu anda Fas’ta yaşayan uluslararası turistler ve gurbetçilerin acil sağlık durumu ne anlama geliyor?

Elçiliklerle iletişime geçin.

Ticari uçuşların çoğu geçen Pazar gününden bu yana askıya alındı; bazı ulusal havayolları hala ülkelerinin vatandaşlarını getirmek için istisna olarak charter seferleri düzenliyor. Şu anda Fas’ta kalan her yabancı kişiye henüz yapmadılarsa ülkelerinin elçiliklerine başvurmaları tavsiye edilir. Elçilikler ilave uçuşlar ve önlemlerle ilgili bilgi sağlayabilir.

Ayrıca, birinin vizesiz izin verilen anayasal üç aylık süreyi aşma riski varsa, Fas büyükelçiliği ile işbirliği içinde bulunan ulusal elçilikler sınırlar yeniden açılana kadar özel bir vize uzatması sağlayabilir.

Gerekli erzaklar için gezintiyi kısıtla

Hayati ürünlere ve hizmetlere erişim
kısıtlanmayacak veya bunları edinme hareketi olmayacaktır. Bu nedenle, satan herhangi bir dükkan: beslenme ürünleri; deterjanlar ve hijyenik ürünler; sıhhi ve tıbbi ekipman; fırınlar, kasaplar ve eczaneler açık kalacak.

Sanayi, Ticaret ve Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanı Moulay Hafid Elalamy Perşembe günü piyasaların “önümüzdeki aylar için yeterli malzeme ile donatılmasını” sağladı. Klinikler, tıp merkezleri ve laboratuvarlar gibi temel hizmetler; bankalar, sigorta şirketleri ve postaneler; güvenlik ve hijyen sağlayıcıların yanı sıra, çalışmaya devam edecektir.

Bununla birlikte, malzeme yolculuğunun “ikamet yerinin çevresi” ile sınırlanması gerekir. İçinde birkaç gün kalması için yeterli malzeme toplanması tavsiye edilir. Uzun süreli tıbbi konsültasyon veya eczaneden ilaç almak için sürekli bir ihtiyaç durumunda, kişinin tek bir kaynağa bağlı kalması gerekir.

Bu kuralın tek istisnası, birinin işyerinin, ekonominin hayatta kalması için gerekli olması, yetkililerin resmi bir belgesi ile kanıtlanması gereken bir durumdur. Yerel makamlar, Kamu Kuvvetleri, Ulusal Güvenlik, Kraliyet Jandarma ve Yardımcı Kuvvetler, vatandaşların ve ziyaretçilerin bu zorunlu önlemlere uymasını sağlamak için güçlerini birleştirmektedir. Uymayacak olan herkes Ceza Kanunu’nda belirtilen yaptırımlara tabi olacaktır.

Panik yapma

Durum ağır ama paniğe gerek yok. Fas hükümeti, koronavirüsün daha fazla yayılmasına karşı hızlı ve kararlı önlemler alırken, aynı zamanda vatandaşların ve ziyaretçilerin güvenilir bilgilere erişimini de sağlıyor.

Tecrübeli endişe durumunda bu haber kaynaklarına başvurmak yararlı olabilir. CovidMaroc, Fas’taki coronavirüsün gelişimi ve en yakın tıbbi konsültasyon noktaları hakkında bilgi sunan resmi bir web sitesidir.

141’de mevcut olan “Allô Sam”, koronavirüs hakkında genel sağlık danışmanlığı sağlamayı amaçlayan bir hükümet yardım hattıdır. Semptomlarından emin olmayan herhangi biri özgürce arayabilir, ancak yardım hattındaki çalışanların İngilizce akıcı bir garanti olmadığından Fransızca konuşmak faydalı olabilir.

Yardım hattı Drâa-Tafilalet, Béni Mellal-Khénifra, Guelmim-Oued İsim ve Dakhla-Oued Eddahab hariç tüm Fas’ta faaliyet gösteriyor; bu bölge sakinleri +212 0801004747 numaralı telefondan “Allô veille épidémiologique” e başvurmalıdır. Kilitlemenin ne kadar süreceği belirsizdir, bu nedenle herkese kendileri ve en yakınları ile ilgilenmeleri tavsiye edilir; dengeli bir diyet, yeterli uyku, egzersiz ve rahatlama, sağlıklı bir bedeni ve zihni nasıl koruyacağınıza dair bazı önerilerdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: