Fas Olağanüstü Hali 20 Mayıs’a Kadar Uzattı

Fas Olaanst Hali 20 Maysa Kadar Uzatt

Rabat – Fas hükümeti COVID-19 davaları artmaya devam ettikçe ülkenin olağanüstü halini 20 Mayıs’a kadar 30 gün daha uzatma kararını açıkladı.

Fas başlangıçta 20 Mart Pazartesi günü 20 Nisan Pazartesi günü başlayan sokağa çıkma yasağını sona erdirmeyi planlıyordu.

Yeni koronavirüs vakalarının sürekli artması, hükümetin virüsü yeterince içermeyi başarana kadar olağanüstü halini uzatmasına yol açtı.

16 Nisan’da Sağlık Bakanlığı, Perşembe günkü COVID-19 raporunda 20 Mart’ta Fas’taki virüsün patlak vermesinden bu yana en fazla sayıda yeni vaka sunarak saat 10’da 227 yeni COVID-19 vakası bildirdi.

Fas, 298 iyileşme ve 137 ölüm dahil olmak üzere 2.670 COVID-19 vakasını doğruladı.

Devlet acil durumunun uzatılması, binlerce Müslümanın salat El İsha’dan (akşam namazı) sonra taraweeh adı verilen ekstra dualar yapmak için camilerde toplandığı kutsal ay olan Ramazan ayında kilitli kalacak.

Fas virüsün yayılmasına karşı çabalarını yoğunlaştırıyor. Ülke, salgına karşı alınacak önlemlerin bir parçası olarak Mart ayında okulları, camileri, hamamları, restoranları ve kafeleri kapattı.

Fas ayrıca 15 Mart’ta uluslararası uçuşları ve deniz yolculuğunu süresiz olarak askıya aldı. Birkaç gün sonra, ülke 20 Nisan’a kadar bir ay boyunca ülke çapında bir olağanüstü hal uygulamaya karar verdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: