MARAKEŞ’TE NE ALINIR VE NE KADAR ÖDENİR ?

MARAKEŞ’TE NE ALINIR VE NE KADAR ÖDENİR ?

Marakeş Fas’ın en büyük şehirlerinden ve en popüler turistik yerlerinden biri olduğundan, ülkenin dört bir yanından harika ürünler bulabilirsiniz. Ancak, Marakeş’te ne satın alacağınızı bilmek ve pazarlarda gezinmek hem karşı konulmaz hem de heyecan verici olabilir. Harika fırsatlar elde edebilirsiniz, ancak çoğu zaman pazarlık etmek zorundasınız. 

MARAKEŞ PAZARLARINDA ALIŞVERİŞ TAVSİYELERİ

Marakeş’te ne satın alabileceğimize geçmeden önce, pazarlarda alışverişi başarılı kılmak için birkaç ipucundan bahsetmek gerekir. Bu arada, Fas’ın para birimi olarak Dirhemi kullandığını bilmelisiniz.

 Marakeş pazarları için bazı alışveriş tavsiyeleri:

  • Pazarlık etmelisiniz! Pazarlarda, orijinal fiyattan % 30-50 daha az pazarlık yapmak yaygındır.
  • Alışveriş yaparken fazla ilgilenmeyin.
  • Bir çift terlik gibi daha küçük bir ürünü müzakere ediyorsanız, bazen sonteklifinizin nakit tutarını (tam tutar – başka bir şey değil) göstermek, satıcının teklifi kabul etmesini sağlamak için yeterlidir.
  • Son teklifinizi yaptıktan sonra çekip başlayın. Satıcı ayrılmadan hemen önce kabul edebilir.
  • Bir halı için alışveriş yaparken, sentetik kumaştan değil yünden yapılmış olduğundan emin olmak için yangın testini kullanın. Yün daha kaliteli ve tutuşmaz. Bir satıcı halının sentetik olduğunu bilirse, bir çakmağı çıkardığınızda ve yangın testini yapmayı istediğinizde gerginleşecektir.
  • Aynı mağazadan birkaç ürünle ilgileniyorsanız, daha iyi bir anlaşma elde etmek için öğeleri bir araya getirin.
  • Saygılı olun. Güçlü bir müzakereci olabilir ve yine de arkadaş canlısı olabilirsiniz!

Marakeş’te en çok satın alınan 5 ŞEY VE FİYATLARI

1.  ARGAN YAĞI

Harika bir hediye olduğu için çeşitli boyutlarda Argan yağı alınabilir. Kozmetik argan yağı, cilt ve tırnaklar için harikalar yaratır ve ülkenin güneyindeki bulunan argan ağaçları nedeniyle Fas’ta çok daha ucuzdur. Morrocan Oil  markasını duymuş olabilirsiniz . ABD’de inanılmaz popüler bir saç ürünüdür, ancak Fas’taki Argan yağı için 3 kat daha az ödersiniz. 

 Bu arada, Fas’ın güneyinde Argan ağaçları büyüyor, bu yüzden Agadir veya Essaouira gibi güneydeki şehirlere gidiyorsanız, orada Argan yağı satın almak için beklemek isteyebilirsiniz.  Bir eczaneden veya saygın bir kooperatiften satın almak en iyisidir.

Fiyat: 100ml şişe için 70-120dh

2. DERİ ÜRÜNLERİ

Fas’ta deri yapım teknikleri yüzyıllardan beri değişmemiştir. Deri cüzdanlar, ceketler, puflar ve ünlü Fas babouche terliklerini rafyadan da yapılabilir. Fas babunları Marakeş’te 60dh-90dh arasında bulunabilir ve Madewell’in ABD’deki babouches versiyonu için 75 $ artı ödersiniz .

Fas’taki deri deve, koyun, inek ve keçi gibi çeşitli hayvanlardan yapılır. Fiyat derinin türüne ve kalitesine bağlıdır, ancak genellikle deri eşya için eyaletlerde ödeyeceğinizden çok daha ucuzdur. Örneğin, West Elm deri pufunu (Fas’ta yapılan) 299 $ karşılığında satın alabilir ve Marakeş’te bunun için sadece yaklaşık 30 USD ödeyebilirsiniz.Deri eşya satın almak için en iyi tasviye Fez olacaktır ve daha iyi fiyat alabilirsiniz. Ancak daha modern tarz almak isterseniz Marakeş doğru tercih olacaktır. Her iki şehirde de, deri konusunda uzmanlaşmış veya deri atölyesi olan bir dükkan bulmak en iyisidir. Kalite ve fiyatlandırma daha iyi olma eğilimindedir.

Fiyatlar: 60dh Babouche terlik başlayan; 200-400dh için cüzdanlar, yaklaşık 200dh için puflar

3. FENERLER

Fas Fenerler evinizin havası değiştirecektir. Fas Fener tedarikçileri çeşitli Fener türleri geniş bir yelpazede sağlar. Ayrıca asılı fener, uzun sütun mum fener, dekoratif fenerler birkaç isim dahil edebilirsiniz. Bu fenerler zarif tasarımlarda ve çeşitli şekillerde mevcuttur.

Bunların, seri olarak üretilen bu fenerler olmadığını, bu fenerlerin bitirme ve tasarımlarda önemli bir öneme sahip ustalıkla hazırlandığını unutmamak gerekir. Fas Fenerleri, evinizin görünümünü tamamen dönüştürmenize yardımcı olabilir. Modern Fener Tedarikçileri, odayı yansıtan parlak renkli Fas camından, bir süs Fas fenerinde demir iskelet tarafından oluşturulan tavanlarınızdaki yumuşak dans desenlerinin ayrıntılı bir ağına kadar geniş bir yelpazede sunmaktadır.

Fiyatlar:Küçük, alüminyum fenerler için 250dh ve daha büyük lambalar için 1500dh’dan başlar.

4. HALILAR

Nihai hediyelik eşya Faslı bir halı! Bu güzel, el yapımı halılar eyaletlerde binlerce dolar alabilir. Halıların çoğu Faslı Berber kabileleri tarafından yapılır ve parlak renkler kullanır. Her tarz ve boyutta inanılmaz kilimler bulunur. 

Fiyat: 700 dh’den küçük halılar; Tipik halılar 3.500-6.000 dh civarında başlar, ancak büyük vintage halılar 15.000dh’dan daha pahalıya mal olabilir.

5. HASIR ÇANTalar

Marakeş’te tonlarca büyük hasır çanta var !  Renkli pullu kılıflar, el çantaları ve doğal saman cüzdanları bulabilirsiniz.  Hasır çanta almak için Nomad adlı popüler restoranın yanındaki pazarlar doğru tercih olacaktır . 

Fiyatlar: El çantaları için 40 dh; Kılıf ve cüzdanlar için 80-160 dh

MARAKEŞ’TE MUTLU ALIŞVERİŞ!

Umarım bu yazı size Marakeş’te hangi hediyelik eşyaların satın alınacağı ve ne ödeyeceğinize dair iyi fikirler vermiştir. Alışveriş yaparken pazarlık yapmak istiyorsanız Marakeş hediyelik eşya pazarları kendi içinde bir deneyim olacaktır.

Eğer ki lüks Fas ürünleri arıyorsanız, Majorelle Jardin yakınlarındaki Rue 33 Majorelle gibi üst düzey butikler de bulabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: