MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Marakeş, benim için 8 ay boyuna ziyaret ettiğim en favori ülkelerde biri. Fas’ın en tanınmış şehirlerinden biri olan Medina; tarihi, zengin kültürü, lezzetli yemekleri ve güzel manzarasıyla sizleri kucaklıyor.

Ancak birçok insan olumsuz deneyimlerden (gıda zehirlenmesi, çalıntı cüzdanlar veya diğer olumsuzluklar) korkuyor.

Peki, Marakeş yalnız kadın gezginler için güvenli midir?

Marakeş Güvenliği

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?
Marakeş havaalanı

Marakeş, 2017/2018 seyahatimde ziyaret ettiğim her şehre kıyasla benzersiz, çünkü çok büyük bir polis nüfusu var. Üniformalı subayların yanı sıra, Marakeş’in özel görevi sivillerin kendilerini güvende hissetmesini sağlamak için çok sayıda gizli polis var. Çoğunlukla dilenci gibi görünen, kapalı kapılar karşısında oturan düz kıyafetli adamlardır. Bu sebeple sokakta yürümek güvenli hissettiriyor.

Marakeş halkı

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Marakeş, Fas için büyük bir turizm merkezi olmasına rağmen, halkı arasında bir topluluk duygusu var.Marakeş halkı şehirlerini önemsiyor. Bu sebeple de gelişmesini istiyorlar ve turizmin bunun bir parçası olduğunu biliyorlar. Bu yüzden turistlerin mümkün olan en iyi deneyimi yaşamasını istiyorlar.

Marakeş’teki ilk günümde, yalnız ve jetlag sonuçlu,inişli çıkışlı bir uçuşla gelmiştim.Medine’ye girdim.

Beni neyin bekleyeceğini bilmiyordum. Bu seyahati annem planlamıştı ve bu yüzden iki haftamı geçireceğim şehir hakkında neredeyse hiç araştırma yapmamıştım.Tanıştığım herkesin nezaketine hazır değildim.

Mağaza sahipleri bana ismimle hitap ettiler. Herhangi bir yoğun pazar kasabasında olduğu gibi seslendi. Turistlerden kâr etmek isteyenler çok var. Bana günümü sordular.. Ve ben bir şey almasam bile sohbet etmek istediler.

Marakeş İçin Güvenlik Önlemleri

Peki Marakeş’te nasıl güvende kalabilirsiniz?

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Geldiğim gece konaklayacağım yer olan Riad (Riad Les Clos Des Arts) sahibi bana şehirde güvenli bir şekilde nasıl kalabileceğime dair  oldukça yardımcı oldu. Onun vermiş olduğu ipuclarının yanı sıra kendi deneyimlediğim bazı noktalardan bahsetmek isterim.

Marakeş’te kendinizi daha güvende hissettirmek için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

   1- Giysilerinizi dikkat edin

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Fas mütevazı bir ülke; ancak, Marakeş için pek çok giysi problem oluşturmuyor. Örneğin, başını veya omuzlarını örtmene gerek yok. Ama örtülü olmak yardımcı olur. Bol t-shirtler ya da belimi etrafında bir süveterle bağladıktan sonra bir problem yaşamadım.

2- Rotanızı bilin

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?

İnsanların sahte rehberler tarafından dolandırılmasının nedenlerinden biri, şehirdeki yollarını bilmemeleridir. Medine’nin dolambaçlı yollarını tanımak için bir yürüyüş turuna çıkın. Telefonunuza çevrimdışı bir harita indirin ve dolaşmak için kullanın. Yolunuzu bulmanıza yardımcı olabilecek yerler bulun.

3- Kültürü tanıyın

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Fas’taki kadınlar alışık olabileceğinizden farklı davranıyor. Kadınların flört etmedikleri sürece gözlerinde erkeklere bakmaları gerekmez. Bu turistlerden beklenmiyor, ama bilmek yardımcı olabilir.  Pazarlık etmeye hazır olun. Fas’ta kaba olarak düşünülmüyor.

4- Sağduyu kullanın

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?
Marakeş havaalanı

Birçok insan şehirlerde sorun yaşıyor çünkü mantıksız şeyler yapıyorlar. Yalnız karanlık sokaklara inmeyin. Deli bir insan gibi etrafta para sallamayın. İnsanlarla kavgadan kaçının. Saygılı olun, çevrenizin farkında olun ve aklı başında davranın. Mantıklı olduğunuzda güvende kalmak kolaydır.

5- Refakatçi kiralayın

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Yalnızca şehri gezerken rahatsızlık hissediyorsanız, size eşlik etmesi için birini işe alın. Marakeş’te tur rehberleri ve alışveriş rehberleri şehirde size mutlu bir şekilde eşlik edecek . Ve Fas’taki diğer her şey gibi, çok pahalı değiller. İhtiyacınız olan şey buysa, kendinizi rahat hissetmek için ekstra para harcayın.

Marakeş güvenli mi ?

MARAKEŞ YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Akıllı ve mantıklıysanız Marakeş, yalnız kadın gezginler için güvenli bir destinasyondur.

Annem bana katılmadan önce şehirde dört gün geçirdim. Bu süre zarfında birkaç hata yaptım ve daha rahat hissetmenin yollarını öğrendim.  Marakeş’in tehlikeleri, ziyaret ettiğim Avrupa ülkelerinin çoğu ile aynıydı. Musluk suyunu içemezsiniz. Geceleri karanlık sokaklarda yalnız yürümemelisiniz (gerçekten bunu asla yapmamalısınız). Ne yaptığınıza dikkat etmelisiniz gibi.Çoğumuz yalnız kadın gezginler zaten tüm bunları biliyor.

Marakeş çok sevdiğim güzel bir şehirdi. Şaşırtıcı turizm ve keşfetmek için yerel fırsatlar ile parlak ve hayat dolu.

Yerli kadınlarla yemek yaptım ve hayatlarını öğrendim. Çölü keşfettim (Marakeş’in çok dışında, ama tur şehirde başladı) Ham deri dükkanlarında dolaştım, el yapımı Berber halılarını gördüm ve ağırlığımca taze nane çayı içtim.

Fas, ziyaret ettiğim en iyi şehirdi. Gerçekliği olmayan bilgilerin sizi bu gerçekten muhteşem şehri ziyaret etmekten alıkoymasına izin vermeyin.

 Kaynak: https://ninaoutandabout.ca/is-marrakech-safe-for-solo-female-travellers/

%d blogcu bunu beğendi: