GELENEKSEL FAS EVİ: RİAD

Fas Riad’larında Konaklama

Eğer Fas’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız, Riad’da konaklamanız tavsiye edilir. Riadlar Medina’ta veya Fas duvarlı kentlerinde bulunur ve geleneksel Fas kültürünü yaşamak için harika bir yoldur.

Riad, iki veya daha fazla kat bulunan geleneksel bir yerel evdir ve bir iç bahçenin etrafına inşa edilmiştir. Tipik olarak, her kat birinci kata bakan bir balkona sahiptir. Benzersiz mimarileri ile birlikte Riad, süslü alçı işleri ve karmaşık karolarla dekore edilmiştir. Nasıl olduğunu hayal etmeye çalışıyorsanız, şimdiye kadar duyduğunuz en güzel butik oteli düşünün.

Çoğu Riad’ın dış görünümü basit ve mütevazıdır. Her Riad’da tek bir büyük kapı vardır. Ziyaretçiler ilk kez girdiklerinde, genellikle dış görünüm arasındaki keskin kontrast karşısında şaşırırlar ve içeride detaylandırırlar. Riad’larda pencereler az olabilir, ancak yüksek tavanlar genişlik izlenimi vermektedir.

Birinci katta pencere yoktur ve üst düzey pencereler seyrek olabilir. Bunun nedeni, yaşam için çok fazla alan olmadığı zaman, Riad’ın üç duvarı paylaşabildiğini, ancak yine de geniş ve samimi olacağından ailelere kendi alanlarını verebiliyorlardı. Bugün, konuklara birden fazla avlu, bahçe ve havuz sunan iki veya üç Riad’ın birbirine bağlanması nadir değildir.

İç bahçe, Riad’ın benzersizliğini yaratan şeydir. En alçak seviye, çok açık ve merkezi bahçelere açılan konforlu ve eğlenceli odalara sahiptir. Riad’ın üst katları lüks ve sessiz yatak odalarıdır. Riad’daki odaların hepsi farklıdır, bazıları metal pencereli kepenkli pencerelere sahip olabilir, bazıları ise sadece ona açılan kapıya sahip olabilir. Tüm odalar titizlikle dekore edilmiş ve bakımı yapılmıştır.

Fas Riad’ları, temiz bahçenin, kuşların, güneş ışığının ve bazen de yağmurun merkezi bahçeye girmesine izin vermek için genellikle tepede açıktır. Riad’ların güçlenip uzayan ağaçların çevresine inşa edilmesi tesadüf değildir. Riad’ların çoğu açık olmasına rağmen, bazıları iç alanı korumak için üst açıklığı kaplayan camlar ile dizayn edilmiştir.

Riad’ın diğer bir ortak özelliği ise konuklar için küçük ila orta boy havuzlarıdır. Su ısıtılmadığından oldukça serindir ancak havuzlar sıcak bir Fas gününde serinlemek için harika bir yoldur. Bazı havuzlar daha estetik olarak hoş olacak şekilde tasarlanırken, diğerleri sadece yüzme amaçlıdır.

Fas Riadları ayrıca cömert misafirperverlikleri ve lezzetli yiyecekleriyle de tanınır. Her deneyim eşsizdir ve konukların ihtiyaçlarına göre hazırlanabilir. Her sabah basit ama lezzetli bir kahvaltı düzenlenir ve konukların, dışarıda yemek yemeyi planlıyorlar mı, yoksa şeflerin akşam yemeği için ev yapımı bir yemek hazırlamaları gerektiğini bildirmeleri istenir.

Bütçe dostu olandan lüks olana kadar, Fas Riad’ları, çoğu zaman gezilerin en çok dikkat çeken ve büyüleyici yerleridir. Yapının güzelliği, personelin misafirperverliği ve nefis ev yapımı yemekler arasında bir Riad gecesi kaçırılmamalıdır.

%d blogcu bunu beğendi: