FES-GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK EN İYİ 20 ŞEY

FES-GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK EN İYİ 2O ŞEY

Fas’ın en önemli şehirlerinden biri olan Fez , kültür, tarih, gelenekler, gastronomi gibi birçok açısından oldukça zengindir.İlk üniversitelerden biri ve dünyanın en eski ortaçağ Medine’si ile bu şehrin sunacağı her gün yeni ve heyecan verici bir şey var. Bu büyüleyici ortaçağa girin ve sizi mümkün olan her şekilde kucaklamasına izin verin.

Fes, UNESCO tarafından korunan bir medine ile Fas’ın ikinci büyük şehridir ve Kuzey Afrika’yı ilk kez ziyaret edenler için mükemmel bir duraktır. Fas’ın “kültürel ve manevi merkezi” olarak kabul edilir ve orada birçok gizli cevherler bulabilirsiniz.

İşte Fes’te gezilecek en iyi 20 yer.

Tabakhane

Geleneksel tabakhaneler derinin işlendiği yerdir. Böylece yıkanır, kurutulur, doğal renklendirilir ve genellikle daha sonra kullanılmak üzere hazırlanır. Kendinizi tipik (çok hoş olmayan) bir koku, renkler ve geleneksel ortaçağ kenti tarafından yakalanan eşsiz bir görüntü için hazırlayın.

Dünyanın en eski üniversitesi (Al Quaraouiyine Üniversitesi)

Al Quaraouiyine Üniversitesi dünyanın en eski üniversitesidir ve halen faaliyetlerini sürdürmektedir. Bilginin gücünü solumak ve bin yılı aşkın bir süredir öğrencilerin zihinlerini oluşturan akademisyenleri düşünmek için burayı ziyaret edin .

Bab Bou Jeloud

Mozaik karolarıyla Fes Mavi Kapısı sizi güzel eski mahalle olan Fes el-Bali’ye davet ediyor. Burası sizin portalınız, zamanınızın farklı gittiği yerlerde yolculuğunuza burada başlıyorsunuz.

Kraliyet Sarayı’nın Altın Kapıları

Bir kraliyet ailesi gibi hissedin ve Kraliyet sarayının altın kapılarının önünde bir fotoğraf çekin ve bu görkemli yerde ışıldayın.

Bou Inania Medresesi

Minaresi ile karakterize edilen bu heybetli bina, teolojik bilimler okuluna ev sahipliği yapar ve 14. yüzyılda Sultan Abou El Hassan tarafından inşa edilmiştir. Oyma sedirin güzel ahşap tavanı, mozaiklerive 1357 yılından beri ünlü hidrolik saati ile bilinir. Ayrıca bu cami, müslüman olmayan turistler için bile açıktır. Bu mükemmel deneyimi kaçırmayın.

Marinid Mezarları

Mezarların 14. yüzyıldan kalma olduğuna inanılmaktadır. Şehrin muhteşem panoramik manzarası vardır. Ziyaretçiler, Fes şehrinin ne kadar büyük olduğunu görmek için en çok burayı ziyaret etmektedir.

Nejjarine Müzesi

NejjarineMüzesi’ndeki ahşap ve ahşap ürünlerle Fes hayatına tanık olun. Nejjarine, mimari bir iç mekan ve ahşap müzik aletleri, eski kapılar, sandıklar, yatak ve en üst kattaki terasıyla muhteşem manzaralar sunan güzel bir koleksiyon sunmaktadır.

Attarin Medresesi

Harika bir şekilde dekore edilmiş avlu manzarası ve şehri gezerek geçirdiğiniz uzun günün ardından ihtiyacınız olan sessizlik ise doğru yerdesiniz. Küçük meydanın göz kamaştırıcı süslemelerine hayran kalıp, bu yerin sakinliğini ve huzurunu yaşayın.

Kına Çarşısı

İki çınar ağacı arasında, tablo gibi manzarasıyla Medine’nin en eski pazarlarından biridir, Burada, kendinizi masalda gibi hissedebilirsiniz. Vücudunuzu kına ile renklendirip, el yapımı çanak çömlek süslemelerinin hikayelerini dinleyebilirsiniz.

Zaouia de Moulay İdrisleri II

Bu türbe, 9. yüzyılda Fes’in kurucusu Moulay Idriss için bir mezar olarak inşa edilmiştir. İçeride bu kutsal yerin alçı ve canlı renkler ve yanan mumlarla dekore edilmiş mezar göreceksiniz. Şehrin en kutsal mabedi sadece Müslümanlar tarafından ziyaret edilebilir. Müslüman olmayanların girmesine izin verilmiyor. Ahşap kemerli ve süslemeli şaşırtıcı dış mekanlara da hayran kalacaksınız.

Dar Batha Müzesi

Medine’nin kalbinde bulunan Dar Batha Müzesi’ni unutmamak lazım. Hazinelerle dolu müze, geleneksel Fes sanatını ve bölgesini tanıtıyor. Dar Batha, en ilginç Fas müzelerinden biridir.

El Mokri Sarayı

Beyaz ve mavi renklerde bu sarayın kendine özgü bir çekiciliği vardır. Ana girişe yaptığı çeşme ile avluya bakan manzaradan etkilenin ve bu konakta böyle bir yerde yaşamanın nasıl birşey olduğunu hayal edin.

Café Clock

Zamanınızı boşa harcamayın ve Café Clock’a gidin. İyi müzik ve hikayeler dinlediğiniz veya yemek dersine katılabileceğiniz eşsiz bir kafedir Çatı terasından şehir manzarasının keyfini çıkarın ya da debe burgerini deneyin. Saat tıklıyor. Duyuyor musun?

Jnan Sbil Bahçeleri

Güzel bahçe mimarisine hayran kalıp, ağaçların arasındaki yollarda yürüyüş yapabilirsiniz. Medine tarafında bulunan bu yemyeşil yerde kendinize bir mola verin. Resmi görünüme sahip bu bahçeler bir asır önce ağaçlandırılmıştır.

Borj  Nord Silah Müzesi (Silah Müzesi)

16. yüzyıldan kalma bu kale ve içindeki silah koleksiyonu bir sonraki durağınız olabilir. Meraklı gezginlerin bekleyen 13 odada güzel nadir parçaları görebilirsiniz. Kalenin çatısından harika bir manzarayı izlemeyi unutmayın.

Geleneksel Hamam

Fas hamamı eşsiz bir deneyim olacaktır.  Halka açık hamam veya özel Spa’yı ziyaret edebilirsiniz. Bu sadece vücudunuz için değil aynı zamanda zihniniz için de rahatlatıcı bir aktivite olacaktır.  Özenli bir banyo, sıcak hava, masaj ve çay için hazırlıklı olun.

Halı Mağazası

En iyi Fas halıları Fes’te bulunabilir. Eğer almak istiyorsanız Medine’deki halı dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. Antik ve Modern Halılar, Fès el Bali’de Berberi halısı gösterisini izleyebileceğiniz yerlerden biridir. Nane çayı sunulacak ve turistlere Berber halılarının nasıl yapıldığını göstermek için dağlardan gelen genç kızlar tarafından yapılan halıları izleyebilirsiniz. 

İbn Danan Sinagogu

Mellah – Yahudi mahallesini ziyaret edin ve biraz Fas – Yahudi tarihine dokunun. İbn Danan Sinagogu, Kuzey Afrika’daki en eski sinagoglardan biridir.

Rue des Mérinides

Mellah’ın bir başka cevheri olan bu sokak, mimari tarz açısından güzel manzaralar sunmaktadır. Yahudi bölgesinin ana caddesinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Yahudi Mezarlığı

Beyaz mezarlar düzgünce ve yan yana sıralanmıştır. Görünüm sizi kör edebilir ve hemen Yahudi geçmişine götürebilir. Mezarlık tam olarak turistik değildir  ama burası size Yahudi halkının Fas’ın önemli bir parçası olduğunu hatırlatır.

%d blogcu bunu beğendi: