Fas’ı Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman-Fas Havası

Fas’a bir gezi planlıyorsanız ziyaret etmek için asla kötü bir zaman yoktur! Fas’ta harika havalar yılın on iki ayı boyunca turistleri kucaklar. Fas’ın coğrafi olarak farklı olması nedeniyle gezilecek ve görülecek çok yer vardır.

Fas’a seyahat etmeden once çoğu turist, bölgenin hava koşullarını ön planda tutarak en uygun zaman konusunu merak ederler.

Kuzey Yarımküre’deki diğer tüm ülkeler gibi, Fas’ da benzer bir mevsim modeline sahiptir. Kış mevsimi Aralık- Şubat ayları, yaz mevsimi ise Haziran- Ağustos ayları şeklindedir.

Yaz

Fas yaz aylarında Marakeş, Fez ve güney batıdaki şehirlerde, Sahra Çölü’ne yakın oldukları için rahatsız edici derecede sıcak olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Buna rağmen yoğun yaz sıcaklarında bile, birçok turist yaz tatillerini burada geçirmeyi tercih etmektedir.

Yaz aylarında Fas’ı ziyaret etmek istiyor, ancak sıcak havalardan kaçınmak istiyorsanız, serin bir deniz esintisi ve 21 santigrat su sıcaklığı olan (70 derece Fahrenheit) Tangier, Agadir ve Essaouira’nın sahil kasabalarını deneyebilirsiniz. Sahilde oturmaktan hoşlanmıyorsanız, ılıman sıcaklığı ve güzel manzaraları ile öne çıkan Atlas Dağları’nda yürüyüş yapmak da harika bir seçenek olacaktır.

Sonbahar

Sahra’yı ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı sonbahar aylarıdır. Sonbahar, kavurucu yaz sıcakları veya soğuk kış havalarından kaçınmak isteyen herkes için mükemmeldir. Bahar ayrıca çölü ziyaret etmek için harika bir zaman olabilir, sadece  kum fırtınası gibi olumsuz hava şartlarına karşı dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var.

Fas seyahatiniz Ekim ayında yapmaya karar verirseniz, her yıl gerçekleşen “Erfoud Tarih Festivali”ni ziyaret etmelisiniz. Erfoud topluluğunun tamamı, hasat zamanının sonunu danslar, geleneksel müzikler, geçit törenleri ve yerel yemeklerle kutlamak için bir araya gelmektedir. Şirketlerin tarih veya tarihle ilgili ürünlerini tanıtmak için farklı çadırlar kurulur ve festivalin sonunda bir ‘Tarih Kraliçesi’ ilan edilir. Bu, gerçek Fas kutlamalarını ilk elden deneyimlemenin harika bir yoludur!

Kış

Fas’ta kışlar genellikle oldukça ılımandır. Marakeş’teki sıcaklık -1 santigrat dereceye (30 derece Fahrenheit) düşebilir ve hafif kar yağışı görülebilir.

Kuzey Fas’taki Atlas Dağları, kış aylarında önemli kar yağışı eğilimi gösterir. Marakeş’in elli mil güneyinde altı asansörü ve altı milden fazla parkurlu bir kayak merkezi olan Oukaïmeden bulunur.

Bahar

Fas’ta her mevsim görülmeye değer olsa da, bazen turistler sıcak ve kuru hava nedeniyle bahar aylarını ziyaret etmek için en keyifli zaman olduğunu savunuyor. Örneğin, ilkbaharda Sahra’yı ziyaret etmek,yaz aylarında ziyaret etmekten çok daha rahat bir seçenek olabilir.

Daha dağlık bölgeleri ziyaret etmek isterseniz; badem, elma ve kiraz çiçekli ağaçlarla dolu yeşil dağların yanı sıra, kır çiçekleri, turuncu haşhaş, süsen ve güllerle dolu bir manzaraya hazır olmalısınız.

Fas’ı ziyaret etmek için yılın hangi zamanı olursa olsun, büyülü olacağından emin olabilirsiniz çünkü her mevsim kendine has özellikler taşır. Fas büyük bir ülke ve herkese sunabileceği birşey var!

%d blogcu bunu beğendi: