Fas Şehirleri Hakkında Bilgiler

Fas Afrika’nın kuzeybatı ucunda yer alan ve kendine has dokusuyla Atlas Okyanusu kıyısında kurulmuş, egzotikliği ile ziyaretçilerini büyüleyen bir ülke. Berberi, Arap ve Avrupa kültürü ile harmanlanan; hem doğu, hem Afrika hem de Akdeniz ülkelerinin özelliklerini taşıyan, İslam coğrafyasının en batıdaki ülkesi. Atlas Dağları’nın eteklerinde kamp kurmaktan, Berberi köylerinde yerel yaşamı tanımaya, en turistik kent Marakeş’te yılanlarla fotoğraf çektirmekten, Rabat’ın sakin günlük hayatına tanık olmaya dek, Fas’ta yapılacakların sınırı yok. Peki ya gezilecek yerler?


Marakeş

Fas’ın Kazablanka ve Rabat’tan sonra en büyük üçüncü kenti olan Marakeş, Berberice “Tanrı’nın yeri” anlamına geliyor. Bölgeye has doğal kırmızı taşlardan inşa edilen tarihi yapılarıyla “Kırmızı Şehir” olarak bilinen kent, Fas’ın en çok ziyaret edilen en turistik yerleşimi. Can alıcı eski şehir bölgesi olan Medina ve Fransız kolonisi döneminde inşa edilmeye başlanan yeni şehir Gueliz olmak üzere ikiye ayrılan Marakeş, kalabalığı ve karmaşası ile meşhur Jemaa El-Fna Meydanı; rengarenk, canlı, egzotik Majorelle Bahçeleri başta olmak üzere gezilip görülecek pek çok yere sahip.


Kazablanka

Fas’ın batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan liman kenti olan Kazablanka aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Üç milyonluk nüfusuyla, Libya’dan Moritanya’ya kadar uzanan Mağrip ülkeleri içinde en büyük şehir olan Kazablanka, aynı zamanda bölgenin en önemli ticaret merkezi. Hollywood filmlerine konu olan, mimarisi, doğası ve kültürüyle baş döndüren Kazablanka, yazın deniz tatili yapmak için de oldukça popüler.


Şafşavan

Fas’ın Rif Dağları’nda bir kasaba Chefchaouen. Aslında ülkenin Marakeş, Fes gibi egzotik turistik destinasyonlarının yanında belki de adını bile duymadığımız bir yer olabilirdi. Dağ kasabası olması nedeniyle çöl ya da deniz turizmi ile ön plana çıkmıyor. Chefchaouen ya da türkçe adıyla Şafşavan olarak bilinen bu şehri popüler yapan ise masmavi olması.


Rabat

Fas’ın başkenti ve aynı zamanda da ülkenin finans merkezi olan Rabat, global firmalarının ofislerine ev sahipliği yapıyor. Endülüs Bahçeleri ve ünlü mavi boyalı evleriyle Fas’ın en güzel şehirlerinden biri olan Rabat’ta Mohamed V Bulvarı başkentin modern yüzü. Kasbah of the Udayas, Atlas Okyanusu’nun kenarında eski bir kale ve kalenin içinde yer alan mahalle. Yapımı tamamlanamayan ancak kırmızı kum taşından yapılmış 44 metre yüksekliğindeki minaresiyle, Sultan V. Muhammed’in mozelesi ve Hassan Kulesi görülmesi gereken önemli yerlerden. Diğer yandan Regreg Irmağı’nın döküldüğü yerde kurulan Rabat’ta muhteşem bir doğayla ve eşsiz bir tarihle tanışmaya hazır olun.


Fes

Fas’ın üçüncü büyük şehri olan Fes, ülkenin Rabat’tan önceki başkenti. Fas’ın en otantik şehirlerinden biri olan Fes, dünyanın en büyük trafiğe kapalı şehir yerleşimi olarak biliniyor. Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı Eski şehir olarak geçen bölge Fes el Bali, çevresi surlarla çevrili eski kent meydanı. Tam bir labirent olan bu bölgeyi keşfe çıkarken eski evlerin restore edilmesiyle oluşturulab Riad konakları da mutlaka görülmeli.


Agadir

Yılın neredeyse 300 günü güneşin eksik olmadığı şehir Agadir.. Bu durum coğrafi konum açısından çok normal çünkü Fas Türkiye’ye kıyasla ekvatora yakın konumda bulunan bir ülke. Agadir ise ülkenin en önemli turistik şehirlerinden biri; gerek kumsalı gerekse otelleri ve marinasıyla fevkalade bir şehir.%d blogcu bunu beğendi: