Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım

Fas nispeten gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir . Bir bölgeden diğerine seyahat etmek için tren, otobüs, taksi, kiralık araba ve hatta uçak arasında seçim yapabilirsiniz.

Şehirlerin genellikle bir otobüs sistemi vardır, ancak taksiler bulunduğunuz şehre aşina olmasanız bile etrafta dolaşmayı daha da kolaylaştırır. Rabat ve Kazablanka’da bulunan bir tramvay hattı var. Bu daha ekonomik ve güvenli bir tercih olacaktır. Ulusal demiryolu ağı çoğu büyük şehre bağlanır ve daha uzun mesafeler için doğal bir yol sağlar.

Fas’taki Trenler

Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım

Fas’ın mükemmel tren ağı, ana merkezlerin çoğunu birbirine bağlayan Afrika’nın en iyileri arasındadır. Trenler makul fiyatta olup otobüs yerine tercih edilir. Trenler rahat, hızlı, Vagonlar oldukça geniş ve tuvaletler temizdir ve genellikle tarifelerine göre hareket eder. ONCF (Office National des Chemins de Fer; www.oncf.ma ) ağı yönetir.

İki ana hat vardır: Tangier Rabat ve Kazablanka üzerinden Marakeş’e; ve kuzeydoğuda Oujda veya Nador, Sidi Kacem’deki Tangier’den katılmadan önce Fez ve Meknes’i geçerek Marakeş’e doğru ilerler.

Ayrıca ONCF tarafından işletilen Supratours otobüsleri birçok varış noktasını tren ağına bağlar.

Kazablanka ve Rabat çevresindeki trenler özellikle iki şehir arasında her 30 dakikada bir kalkmaktadır.

Gece ise, Tangier-Marakeş ve Oujda – Kazablanka trenlerinde uyuma kabinleri bulunur.

Fas’taki Yüksek hızlı tren

Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım

Saatte 357 km hıza sahip olan Afrika’nın tek yüksek hızlı treni dünya sıralamasında 8.sırada yer alıyor. Bu yüksek hızlı tren oldukça konforlu olup, içerisinde restoran ve kafeterya bulunur. Vagonlar oldukça geniş ve tuvaletler temizdir.

Fas’taki Otobüs

Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım-Fas'taki Otobüs

Fas’taki birçok otobüs şirketi büyük şehirleri birbirine bağlar. Otobüs ağları ülkeyi geçiyor ve nispeten uygun fiyatlarla farklı konfor seviyeleri sunuyor. Otobüsler genellikle çok kalabalık olduğu için uzun bir yolculuk yapmayı planlıyorsanız biletinizi önceden ayırtın. CTM otobüs biletleri bile online olarak rezerve edilebilir.

Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım-Fas'taki Otobüs
Marrakesh

Yerel otobüsler de şehirlerde çalışmaktadır.

Fas’taki Tramvaylar

Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım--Fas’taki Tramvaylar

Rabat ve Kazablanka’nın kendi tramvay sistemi vardır, bu da seyahat etmenin daha konforlu ve güvenli bir yoludur. Tramvayla yapılan bir yolculuk 10 dirhemden daha azdır ve tramvaylar genellikle temiz ve etkilidir.

Fas’taki Taksileri

Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım--Fas’taki Taksiler
küçük taksi

Fas’ta büyük taksiler (dolmuş gibi) ve küçük taksiler bulacaksınız. Fiyatlar genellikle kat edilen mesafeye göre değişir. Küçük taksiler, sürücüye biner binmez başlayacağı bir sayaç sayacına sahiptir. Ücreti müzakere etmek mümkün değildir. Küçük taksilerin hizmet ettikleri şehri terk edemeyeceğini unutmayın.

Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım--Fas’taki Taksiler
Büyük taksiler

Büyük taksiler ise (dolmuş gibi) sayaç sayacına sahip değildir ve uzun yolculukları kapsayabilir. Büyük taksiler (dolmuş gibi) belirli bir rotaya sahiptir ve yol boyunca herhangi bir yerden yolcuları alır veya bırakırlar. Büyük taksiler daha büyük ve daha rahattır.

Fiyatlar geceleri daha yüksektir ve bir taksi yolculuğu size % 50 daha fazla mal olabilir.

Fas’ta Araç Kiralama

Fas Şehir İçi ve Şehirler Arası Ulaşım--Fas'ta Araç Kiralama

Geçerli bir ehliyetiniz varsa ve yalnız veya ailenizle seyahat etmek istiyorsanız araç kiralayabilirsiniz. Neredeyse tüm Fas şehirlerinde araç kiralama acenteleri bulabilirsiniz. Araç kiralamak için kimlik kartınızı veya pasaportunuzu ve uluslararası ödeme kartınızı güvenlik olarak oluşturmanız gerekir.

Kiralama ücretlerini ajansla görüşürken, temel sigorta ve% 20 vergi içerdiğinden emin olun.

Fas Uçak

Fas’a Nasıl Gidilir?

Yurtdışından ülkeye gelmek için farklı Fas şehirlerine hizmet veren sayısız havayolu arasından seçim yapabilirsiniz. Ülkenin, günlük olarak bölgesel ve uluslararası taşımacılığı büyük ölçüde kolaylaştıran birkaç havaalanı var. Bazı şirketler bir şehirden diğerine yerel uçuşlar da sunmaktadır. En büyük havaalanı Kazablanka’nın dışındadır ve trenle kolayca ulaşılabilir.

Kullanışlı bağlantılar:

%d blogcu bunu beğendi: