DÜNYANIN EN ESKİ ÜNİVERSİTESİ

DÜNYANIN EN ESKİ ÜNİVERSİTESİ

KARAOUİNE CAMİİ – MUHTEŞEM VE TARİHİ DİNİ CAZİBE

Fes’e bir seyahat planlıyorsanız , Karaouine Camii’nde ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Burası birkaç nedenden dolayı görülmeye değerdir. Birincisi, inanılmaz derecede eski olması ve Al-Karaouine Üniversitesi’ne yüzyıllardır ev sahipliği yapmasıdır. Guinness Rekorlar Kitabı’na üniversiteyi “dünyanın en eski eğitim kurumu” olarak adlandırması için neden olmuştur. Diğer bir neden ise, caminin her kuytu ve köşesinde bulunabilecek inanılmaz mimari ve dekorasyonu görmek olacaktır.

Fas Karaouine Camii (Al-Qarawiyyin Camii olarak da bilinir), o zamanlar zengin bir tüccar olan Muhammed Al-Fihri’nin kızı Fatima Al-Fihri tarafından 859 yılında kuruldu. Aile, 9. yüzyılın başlarında Tunus’taki Kairouan’dan Fas’taki Fes’e taşınmaya karar veren bir grup göçmenin parçasıydı. Hem Fatima hem de kız kardeşi iyi eğitilmişti ve ölümünden sonra babalarından büyük miktarda para aldılar. Fatima, günlük önemsiz şeylerin mirasını boşa harcamak yerine, hepsini sevdiği topluluğa uygun bir caminin inşasına harcayacağına söz verdi. Bu iyi eğitimli ve güçlü iradeli kadınla, proje kısa süre içinde ibadet yeri olmaktan çıkıp dini öğretim ve siyasi tartışma için bir yere dönüştü. Sonraki on yıllar boyunca, üniversitede öğretilen ders programı büyümeye ve büyümeye devam etti ve 1957’de Kral V. V. kimya, fizik, matematik ve yabancı dillerin diğer konularını tanıttı. Bugün akla gelebilecek hemen hemen her ders, orijinal olan bu prestijli ve eski üniversitede öğretilmektedir.

Karaouine Camii, siyasi güce sahip olanların himayesinden yararlanmaya devam ediyor ve Fez’in sunduğu en iyi turistik yerlerden biri olarak görülüyor . Cami hakkında ilginç olan şey, Kuzey Afrika’daki en büyük cami olma ayrıcalığını kazanana kadar birbirini takip eden hanedanlara yayılmış olmasıdır. Bugün 20.000 kadar ibadete hitap edebilir. İçinde garip zıtlıklar bulacaksınız – sonsuz heybet ve samimiyet hissi veren kemer ormanı ve yemyeşil halıların olması gereken sade kamış paspasları gibi. Bu prestijli binanın genel cazibesine katkıda bulunan karolar, alçı işleri, ahşap oymalar, resimler ve avlular vardır. Orijinal cami dört koridor ile sadece 30 metre uzunluğunda iken, bina yaklaşık 1000 yıllık bir gelişme geçirdi. Bu, şu anda devasa binadan geçerken mimari ve dekoratif tarzda olağandışı farklılıklar görebileceğiniz anlamına geliyor. Al Karaouine Üniversitesi ve Fas’ın zengin mirasının yepyeni bir yönünü keşfedebilirsiniz.

Bugün Al-Karaouine’de dolaşırken, Kufi hatla sınırlanmış Endülüs sanatı ile dekore edilmiş kurumun sade ama güzel tasarımına hayran olabilirsiniz. Üniversite kütüphanesi, Kur’an’ın tarihi kopyaları da dahil olmak üzere birçok değerli el yazmasına ev sahipliği yapmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: