CHEFCHAOUEN’DA GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

CHEFCHAOUEN’DA GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

            Kuzeybatı Fas‘ta bulunan Chefchaouen (diğer adıyla Mavi Şehir), esas olarak mavi boyalı olduğu için turistleri fazlasıyla cezbetmektedir. Eski medine boyunca her yerde bulunabilen çarpıcı mavi tonlarıyla bilinir. Rif Dağları’nda yer alan çevredeki yeşillikler, birçok mavi tonla çarpıcı bir tezat oluşturuyor. Chefchaouen’in ana güzelliği, tarihi medinanın dar sokaklarında dolaşarak keşfedilirken, ziyaretçilerin mutlaka görülmesi gereken listelerine ekleyebilecekleri çeşitli yerel cazibe merkezleri ve aktiviteler bulunur.

Chefchaouen bölgesinde yapılacak eğlenceli şeyleri burada bulabilirsiniz.

1. Medine’nin küçük sokaklarında kaybolun

Chefchaouen’in neden mavi boyalı olduğuna dair birkaç hikaye var. Bazı insanlar Yahudi mirasına sahip olduğunu, bazıları ise estetik çekicilik için olduğuna inanıyor. Sebepleri ne olursa olsun, Chefchaouen’in mavileri kesinlikle eşsiz kılıyor. Küçük sokaklarda kaybolun, şehrin basamaklarında yukarı ve aşağı dolaşıp büyüleyici meydanları keşfedin, güzel sokak sanatına rastlayın ve yerlilerin nasıl yaşadığını görün.

Chefchaouen

2. Chefchaouen pazarlarında hediyelik eşya dükkanları

Chefchaouen’in pazarlarını özellikle büyüleyici ve fotojenik yapan şey, renkli ürünlerin mavi duvarlara karşı sergilenmesidir. Mavi şehirde, yerel sanatçılar tarafından boyanmış, çeşitli boyutlarda bolca resim var. Bunlar, eve götürmek ve seyahatinizi hatırlatmak için güzel bir seçim olacaktır. Pazarlarda dolaşırken, insanların metal, ahşap, kumaş ve diğer malzemelerden eşya ürettiği birçok atölye de görebilirsiniz.

Chefchaouen
Chefchaouen

3. Uta El-Hammam’ta yemek yiyin

Uta El-Hammam’ın huzurlu meydanı Chefchaouen’in eski medinasının kalbinde yer almaktadır. Ağaçlar bol miktarda gölge sunduğu bu yerde biraz soluklanığ etrafı izleyebilirsiniz.  Aynı zamanda bölgede etrafı  restoran ve kafelerle çevrili olan güzel bir meydan bulunur ve lezzetli bir yemek için şehrin en iyi yerlerinden biridir. Kasbah meydanın bir tarafında yer almaktadır.

Chefchaouen
Chefchaouen

4. Kasbah Müzesi’nde tarihin ve doğanın tadını çıkarın

Chefchaouen’in ana meydanı olan Place Outa el Hammam’da bulunan büyük 15. yüzyıl Kasbah kalesini ve zindanını ziyaret ettiğinizden emin olun. Bu mavi duvarlı yapıyı tüm mavi binalar arasında bulmak oldukça kolay.

Chefchaouen’in eski kasbah küçük olabilir ama kesinlikle giriş ücreti değeceğinden emin olabilirsiniz. Kasbah Müzesi’ne ev sahipliği yapan portakal ağaçları ve çiçeklerle dolu güzel bahçeler keyifli bir yürüyüşe çıkmayı ihmal etmeyin. Burada eski kulelere tırmanabilir ve hala duvarlarda birkaç pranga ve kapıda parmaklıkları bulunan eski hapishaneyi ziyaret edebilirsiniz. Kentin geçmişi ve insanlar hakkında görüntüler yol boyunca bulunabilir.  

kasabah muse chefchaoune
kasabah muse chefchaoune

5. Muhteşem Ulu Camii (Al Masjid Al Aadam)

Gayrimüslimlere kapalı olmasına rağmen, Chefchaouen Ulu Camii dışarıdan etkileyici bir manzara sunuyor. Dua çağrısı, uzun minareden her gün beş kez geliyor. Minareye daha yakından bakın ve ülkenin diğer birçok minaresinden farklı göründüğünü göreceksiniz. Bu minareler sekizgen şeklindedir.

chefchaoune

chefchaoune

6. Ras el Ma’dan muhteşem manzaralar içinize çekin

Ras el Ma, Chefchaouen’den geçen bir nehirdir. Nehrin kaynağı şehir için içme suyu sağlar ve şehrin bu noktada kurulmasının nedeni budur. Küçük bir şelale ve yeşilliklerle nehre doğru yuvarlanıyor. Buradan çevrenin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. 

Yerliler genellikle serin akan sulardaki eşyaları yıkamak için buraya gelirler – bayanların sularda ovalamadan ve güneşte kurumaları için çatılara koymadan önce halıları süpürge ile dövdüklerini görmek olağandışı değildir.

7. İspanyol Camii’ne Yürüyüş

Medine dışında yer alan küçük İspanyol Camii, yakındaki bir tepenin üzerinde yer almaktadır. 1920’lerde İspanyollar tarafından inşa edilen bu camii, yerli halkı çok etkilemediği için yavaş yavaş terkedimiş. Şimdi eski beyaz yıkanmış güzelliğini göstermek için yenilenmiştir. Şehrin ve çevresinin büyüleyici manzaralarına hayran olmak için harika bir yerdir.

8. Akchour Şelaleleri

Yemyeşil çevre, Rif Dağları’nın büyük açık havaların tadını çıkarmak için huzurlu bir yer arayan ailelere yürüyüş için birçok fırsat sunmaktadır. Dağları, mağaraları, vadileri, çeşitli bitki örtüsü ve doğal yaşamı ile Talassemtane Milli Parkı da kolayca ulaşılabilecek mesafededir. 

Ayrıca Chefchaouen’den yapılacak en popüler gezilerden biri de çarpıcı Akchour Kaskadları’na olacaktır. Tanrı Köprüsü olarak bilinen doğal taş kemer de görülmeye değer.

Chefchaouen Bölgesine Ulaşım

Uzak kuzeyde Rif dağı kenarında bulunan Chefchaouen’a giden yol yaz aylarında şaşırtıcı derecede gür ve yeşil olan kayalık bir manzarayla çevrilidir.

  Fas’ta Araç Kiralama

Araç rezervasyonu yapmak için en iyi site Discover Cars‘dır . Mümkün olan en iyi fiyatı bulmanıza yardımcı olmak için hem yerel hem de uluslararası araba kiralama şirketlerinde arama yaparlar. Bu, Fas‘ta araç kiralama bulmanın en kolay yoludur .

Fas‘ta araba kullanmak bazen biraz çılgınca olabilir, ancak Tangier’den 115 km’lik (yaklaşık 2 saatlik sürüş) nispeten basit bir yolculuk. Bir garaj kullanmanızı ve sonra eski şehri yürüyerek keşfetmeniz önerilir.

Otobüsle Seyahat

Chefchaouen konumuna ulaşmanın en ucuz yolu otobüs yolculuğudur. Fez, Tetouan, Kazablanka, Rabat, Tangier ve Ceuta gibi şehirlerden günde birden fazla otobüs vardır. Turistler için ana otobüs şirketi CTM’dir .

Tangier’den Gate Routiere’yi (Place Al Jamia Al Arabia) ziyaret edin ve bir sonraki otobüsü arayın – biri genellikle öğleden sonra yola çıkarak günde en az iki kez çalışır. Chefchaouen ücreti 45 Dirhemi’dir (5 $ USD).

Marakeş’ten Trende

Marakeş’ten Tanca’ya giden gece trenine binip, ardından Chefchaouen’e otobüs veya taksi ile devam edebilirsiniz. Tren saat 21: 00’de Marakeş’ten ayrılır ve 7: 25’te Tanca’ya gelir. Ayrıca trende uyuma kabinleri mevcuttur.

%d blogcu bunu beğendi: